Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Vergi kaçıran ev sahibine ‘kapıcı modeli’yle av

Etiketler: |


Maliye Bakanlığı, kira gelirlerini bildirmeyen ev sahiplerini mercek altına aldı.

Kira gelirlerini beyan etmeyen ev sahiplerini mercek altına alan Maliye denetim elemanları, apartmanın yöneticisi, kapıcısı ve mahalle muhtarından kiradaki gayrimenkul ile ilgili olarak bilgi toplamaya başladı. Bu modeli daha önce 10. Cumhurbaşkanı Sezer, bürokratlar için kullanmıştı

Maliye kira gelirini gizleyen ya da düşük gösteren ev sahiplerini gözaltına aldı. 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, bürokratlar için uyguladığı, ‘kapıcı ve yöneticilerden’ istihbarat toplama uygulamasını, Maliye Bakanlığı da kira denetimlerinde kullanmaya başladı. Maliye Bakanlığı denetim elamanları, kira gelirlerini beyan etmeyen ev sahiplerini, kapıcı, yönetici ve muhtarlardan topladıkları bilgilerle tespit etmeye çalışıyor. Bugüne kadar kira gelirleriyle ilgili incelemeleri ‘vergi iade fişleri’ üzerinden yürüten Maliye Bakanlığı, vergi iade uygulamasının sona ermesiyle birlikte yeni model geliştirdi.

Vergi kaçırılıyor

Bakanlık denetim elamanları, martta kira gelirleri ile ilgili beyan döneminin sona ermesinin ardından, bankalardan, kira gelirleri ile ilgili bilgileri topladı. Yapılan denetimlerde, bazı kira gelirlerinin, istisna sınırının altında tutularak, kira gelirlerinde vergi kaçırıldığı belirlendi.

Çaya davet ediliyor

Bunun üzerine Maliye Bakanlığı denetim elamanları, ev sahibi ile kiracılar arasındaki anlaşmalar nedeniyle, kiralık evlerle ilgili olarak, güvenlik soruşturmalarında uygulanan kapıcı ve yöneticilerden bilgi toplama modelini geliştirdi. Yeni sistemde, denetim elamanı öncelikle, kirada bulunan konutla ilgili olarak, apartmanda bulunan kapıcı ve yöneticiden bilgi alıyor. Ardından da, kiracıyı, vergi idaresinde ‘çay içmeye’ davet ediyor. Kiracıdan da, ikamet edilen ev hakkında bilgi alınıyor. Kapıcıdan ve kiracıdan alınan bilgilerle birlikte, ev sahibinin beyanları karşılaştırılıyor. Bu çapraz denetimlerde ev sahibinin, kirasını gerçek bedel üzerinden beyan edip etmediği ortaya çıkıyor. Maliye Bakanlığı denetim elamanları da, eksik beyanda bulunan, ev sahipleriyle ilgili ceza işlemi başlatıyor.

Ev sahibi akrabadır aldatmacası

Maliye Bakanlığı’nın yaptığı incelemelerde ev sahiplerinin kira gelirlerini ilginç yöntemlerle gizlediği ortaya çıktı. Örneğin bir ev sahibinin, kira gelirlerinin bir kısmını elden bir kısmını da banka üzerinden alarak, kira gelirlerinin bir kısmını gizleyerek, vergi ödemekten kaçındığı saptandı. Yine bazı ev sahiplerinin de, kiracılarla anlaşarak, kira gelirlerinin tamamını elden aldıkları belirlendi. Kira gelirlerini düşük gösteren ev sahipleri ile kiracıların ifadelerini başvuran denetim elamanları bu kez de ‘Ev sahibi akrabadır, bu nedenle düşük bedelden kira ödüyoruz’ yanıtı ile karşılaştılar.

Hüseyin ÖZAY / Star

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: