Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

İkinci el konut fiyatları neden düşüyor?

Etiketler: |

İkinci el konutlar; depreme dayanım, sosyal ve spor alanları, güvenlik, kullanım ömrü ve konfor konutlarında yetersiz kalmaları nedeniyle gözden düşüyor

Gayrimenkul piyasasında yeni yapılan konutların sayısının artmaya başlaması en fazla ikinci el konutları etkiledi. 2005’teki fiyat artışlarından olumlu yönde nasibini alan ikinci el konutlar geldiğimiz noktada fiyatları en fazla gerileyen gayrimenkul segmentini oluşturuyor. Özellikle depremden önce yapılan konutlarda bu gerileme çok daha fazla hissediliyor.

Son yıllarda yüzme havuzlu, fitness center’li ve başka birçok donatısı olan makyajlı konut projeleri tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bu tip konutlar hem depreme dayanıklılık hem de bir yaşam alanı sunması bakımından tercih ediliyor. Yeterli arsa bulunmaması nedeniyle genellikle şehir merkezinden uzakta yapılan bu projelerde fiyat gerilemeleri ikinci el konutlardaki kadar yaşanmıyor. Çünkü belli bir standartta yapılan konutlar uzun yılar boyunca ihtiyaçları karşılayacak şekilde yapılıyor.

Diğer taraftan ise ikinci el konutlar; depreme dayanım, sosyal ve spor alanları, güvenlik, kullanım ömrü ve konfor konutlarında yetersiz kalmaları nedeniyle gözden düşüyor. Ama fiyatlarının uygun olması nedeniyle daha kolay alınabiliyor. Son dönemlerde yeni konutların fiyatları çok fazla gerilemezken, ikinci el piyasası dibe vurdu. Fiyatların yüzde 50’lerden fazla gerilediği bölgelerde bu gidişle düşüşlerin devam etmesi bekleniyor. Burada aslında konutların standartları belirleyici oluyor.

Dünya ve Türkiye piyasalarında yaşanan belirsizlik nedeniyle uzun zamandır görülmemiş ölçüde bir durgunluğa girse de, konut piyasasının tekrar hareketlenmesi olasılıklar dahilinde görünüyor. Bu canlılığın ne zaman başlayacağı bilinmez ama hem yatırım amaçlı alınması hem de sunduğu imkanlarla insanların iştahlarını kabartmasıyla ilk planda yeni konutlar tercih ediliyor. Fakat şu anda yapılan projeler genellikle gelir düzeyi yüksek kişilere hitap ettiği için düşük gelirliler için bu istek sadece düşüncede kalıyor.

Geldiğimiz noktada 2005 ve 2006 yıllarında yaşanan furyada sıfır konutları tercih edenler ikinci el konut alanlara göre daha iyi bir yatırım yapmış sayılabilir. Bundan sonraki süreçte, piyasanın şimdiye kadar çizdiği zikzak nedeniyle tahminlerde bulunmak zor olsa da yeni konut almak çok daha akıllıca bir tercih olabilir. Ancak bu konutları daha temel aşamasındayken yüksek sayılabilecek fiyatlardan satışa çıkaran firmaların piyasada yaşanan durgunluğu da göz önüne alarak yeni bir fiyat politikası gütmeleri çok iyi sonuçlar doğurabilir.

Tamam, ben de dahil çoğu kişi piyasanın durgun olduğunu söylüyor ama diğer taraftan TOKİ’nin satışa çıkardığı yeni 500 konuta 10 bin kişi başvuruyor. Bu da insanların gerçekten de acil olarak yeni konuta ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: