Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Bogazin yeni incisi

Etiketler: | 0 yorum


Karayolları arazisi üzerine yapılacak proje belli oldu.

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği, Karayolları arazisi üzerine yapılacak olan Zorlu Center projesi belli oldu. İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 4 proje arasındaki tercihini Tabanlıoğlu Mimarlık AŞ-Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu'ndan yana kullandı.
Zorlu Gayrimenkul'ün geçen yıl haziran ayında açtığı 'Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması'na 117 firma başvurmuştu. Bunların arasından 13 uluslararası mimarlık ofisi seçilerek yarışmaya katılmaya hak kazanmıştı.

Yapılan değerlendirmede ERA Şehircilik Mimarlık Müşavirlik Ltd. Şti., Mimarlar Yapı Tasarım Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti.-A.L.U.D. (Architecture, Landscape & Urban Design) Ortak Girişim Grubu, Tabanlıoğlu Mimarlık AŞ-Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu ve Cafer Bozkurt Mimarlık Ltd.-asp Architekten Stuttgart Ortak Girişim Grubu projeleri ile finale kalmıştı.

Zorlu Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme AŞ Genel Müdürü Levent Ergül, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, seçilen projenin 96 bin metrekarelik inşaat alanında 50 bin metrekarelik yeşil alan öngördüğünü vurgulayarak, şunları söyledi:

"Projemizin başta İstanbullular olmak üzere tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum. İstanbul'a kazandırmak istediğimiz 'kendisinden 50 yıl söz ettirecek anıtsal yapı' gerçekleştirme hayalimizi Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu'nun yapacak olması bizi de çok mutlu etti. Zorlu Gayrimenkul olarak finale kalan tüm projeleri benimsemiştik. Hangisi seçilirse seçilsin büyük bir zevkle inşa edecektik. İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nu, kamusal alan kullanımının maksimum düzeyde olacağı bir projeyi seçtikleri için kutluyorum. Ayrıca yarışmaya katılan diğer mimar arkadaşlarımı da başarılı projeleri nedeniyle tebrik ediyor, verdikleri yoğun emek için kendilerine teşekkür ediyorum."

Misafirden Bunaldi; Villasini Satiyor

Etiketler: | 0 yorum


Fatih Terim'in Türkbükü'ndeki muhteşem villasını koya gidip te bilmeyen yoktur. Torba yolu üzerindeki Eczacıbaşılar'ın malikanesinden sonra Bodrum'un en iyi villalarından biridir bu... Türkbükü'nün de tartışmasız en iyisidir.

Cengiz Semercioğlu'nun köşesinde kaleme aldığı yazıda, Terim'in yazın kafa dinlemek için kaçtığı villa, yaz boyu villadan çok 'konuk evi' gibi çalıştığı için sonunda Fatih Hoca'nın kafasını attırdı.

Koya gelen teknelerden kalkan zodiaklar villanın kapısına yanaşır... Bölgede kalanlar ziyarete giderler... Etraftaki konu komşu uğrar... Evde her gün 14.00'da mantı çıkar, mantı partileri yapılır.

Eş dost ziyareti derken Fatih Hoca, Türkbükü'nde tatil yapamaz duruma geldi. Bunun üzerine de o muhteşem villayı satışa çıkardı.ü

İstediği rakam ise 15 milyon euro...

Hatta alimünyum ticaretiyle uğraşan bir Rus işadamıyla pazarlığın son aşamaya geldiği söyleniyor.

Başka Rus taliplileri de varmış villanın, büyük bir olasılıkla da bu yaz sonu Hoca'nın villası Ruslar'a gidecek...

Terim de önümüzdeki yaz daha sakin bir koyda, kafasını dinleyeceği bir villa alacak.

Issiz kalani ev sahibi yapicak !

Etiketler: | 0 yorum

Bankaların konut kredilerini çeşitlendirmesi, her kesimden tüketiciyi ev sahibi yapmanın yolunu açtı.

Sektörde tek başına ev almaya bütçesi yetmeyen iki kişinin taksit tutarını aralarında bölüp ödemelerine dayanan krediler olduğu gibi işsizlik ve ferdi kaza sigortası şartlarını kapsayan konut kredileri de çıktı. Hatta artık tüketiciye aylık konut kredisi taksidini ayda bir seferde ödemek yerine 14 günde bir iki eşit taksitte ödeme imkanını getiren alternatifler de var.

2008 yılının ilk 7 ayında yüzde 19 civarında bir büyüme kaydeden ancak Amerika'daki mortgage krizi ve politik konulardaki belirsizlikler ile negatif etkilerin de görüldüğü konut kredisi pazarı, bugünlerde banka ve finans kuruluşlarının farklı kampanya ve kredi alternatifleriyle rekabetine sahne oluyor.

Sektörde balon ödemeli, 3 ya da 6 ayda bir ödemeli ya da sadece faiz ödemeli gibi farklı kredi modelleri birbiriyle rekabet ederken, tüketiciye aylık konut kredisi taksidini ayda bir seferde ödemek yerine 14 günde bir iki eşit taksitte ödeme imkanı veren yeni bir modelde anapara üzerindeki faiz yükü azaldığı için maliyetler ortalama yüzde 20 düşerken, tüketiciler kredi borcunu 5 yıl daha kısa sürede bitirebiliyor.

"Kişiye özel mortgage" kavramı geliştiren bankaların her gelir grubuna hitap eden bu alternatifleri arasında sektörde tek başına ev almaya bütçesi yetmeyen iki kişinin taksit tutarını aralarında diledikleri gibi bölüp, bütçelerine göre ödeme yaparak ortaklaşa ev alabildiği krediler olduğu gibi kredi açılış masrafları, sigortası primleri, ekspertiz ücreti, ipotek masrafı gibi harcamaların da taksitlendirilmesi imkanını sunan seçenekler de yer alıyor.

Sektörde müşterilere ''istem dışı işsiz kalması riskine karşı içerdiği teminat haricinde, kaza sonucu yaşamını kaybetmesi, kaza sonucu sürekli sakat kalması'' durumunda İşsizlik ve Ferdi Kaza Sigortası genel ve özel şartlarını kapsayan konut kredisi de verilmeye başlandı.

ÖDEME PLANINDA ORTA VADELİ GELİR DURUMUNA DİKKAT

Uzmanlar tüketicilerin ödeme alternatiflerinin çokluğunun önemli fırsatları barındırdığına dikkat çekiyor. Oluşan bazı negatif beklentiler sebebiyle konut fiyatlarında belli bir gerileme olduğunu belirten Finansbank Mortgage İş Geliştirme Grup Yöneticisi Erkin Aydın, "Bu gerileme ile konut kredisi faiz oranlarındaki artışın birleşik etkisi düşünüldüğünde, benzer bir konut almak isteyen bir müşterinin, Ocak ayında toplam ödemesi gereken tutar ile şu anda ödemesi gereken tutar arasında çok fazla bir fark yok. Dolayısıyla da tüketicilerin konut ihtiyacını veya yatırım kararlarını ertelemek yerine kendilerine toplam maliyeti düşünerek bu kararı vermelerini öneriyoruz" diyor.

Uzmanlar, "Müşteriler sadece faiz durumu ya da mevcut gelir durumlarını değil, bunun orta vadede nasıl gelişeceğini de düşünmeli" değerlendirmesinde bulunuyor.

Vatan