Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

TOKİ’den büyük fırsat!

Etiketler: |


Toplu Konut İdaresi (TOKİ), borcunu erken ödeyene yüzde 25 indirim uygulayacak

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, 2006 yılı sonuna kadar TOKİ’den konut ve işyeri alanlar, borçlarını 21 Mayıs-20 Haziran arasında kapatırsa, yüzde 25 indirim uygulanacak. Uygulamadan 75 bin kişi yararlanabilecek. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin, 21 Mayıs’tan itibaren konutların satışına aracılık eden bankaların şubelerine başvurması gerekiyor. Vadelerinin bitimine 12 aydan az kalmış konut ve işyerlerinin alıcıları, borçların erken kapatılmasına yönelik indirim uygulamasından yararlanamayacak.

Borçlarını peşin kapatmak isteyenlere yüzde 25 indirim uygulanırken, 3-6 ay vadeli kapatma imkanı da getirildi. Borç bakiyesini 3 eşit taksitte kapatmak isteyenlere yüzde 23, 6 eşit taksitte kapatmak isteyenlere de borç bakiyelerinde yüzde 21 indirim yapılacak. Borç kapatmak için 20 Haziran’dan sonra yapılacak başvurulara indirim uygulanmayacak. Borcunu erken kapatmak isteyenler, ilgili bankalardan kredi de kullanabilecek.

Uygulamayla, konut ve işyeri alıcılarına, borçlarını daha düşük tutarda kapatma olanağı getirilirken, TOKİ de nakit kaynaklarını güçlendirmeyi amaçlıyor. TOKİ, 15 yıla varan vadelerle konut sattığı için, erken ödemede indirim uygulaması ile tahsilatı hızlandırmayı hedefliyor.

‘Bankalar kazanacağına vatandaş kazansın’

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, indirim uygulaması ile ilgili olarak A.A muhabirine yaptığı değerlendirmede, toplu parası olan vatandaşın, bankaya parasını koyarak faizi ile konut taksitlerini ödediğini belirterek, "Bu nedenle, peşin ödemeyi sağlamak için yüksek indirim yapmak zorundayız. Aksi takdirde vatandaş, parasını bankaya koyup, faizi ile konut taksitlerini ödemeye devam eder" dedi.

Bayraktar, konut ve işyeri satışları nedeniyle vatandaştan 2,4 milyar YTL vadeli alacaklarının olduğunu belirterek, indirim uygulamasıyla 1- 1,5 milyar YTL’nin geri gelmesi halinde idarenin kaynak sıkıntısının önemli ölçüde azalacağını söyledi. Son siyasi gelişmeler ve ekonomik durgunluk nedeniyle esnafın, iş yapanların sıkıntılı olduğuna da işaret eden TOKİ Başkanı, "vatandaşın peşin ödeme yapacak parası var mı?" şeklindeki soruya da, "elinde parası olan vatandaşa bankalardan daha cazip kazanç sunuyoruz. Yüzde 25 çok iyi bir teklif. Vatandaşın bunu değerlendireceğini umuyorum. Borçlarından kurtulmak isteyen vatandaş, elindeki parasını ödeyip tapusunu almak isteyecektir" karşılığını verdi.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: