Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Konut sektörü mortgage’la büyüyecek

Etiketler: |

Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, Türkiye’de konut kredilerinin milli gelire oranının yüzde 4 olduğunu belirterek, “5 yıl içinde bu rakam milli gelirin yüzde 10’una gelecek.


Ekonomik istikrarın devam etmesi bu işin önünü açacak” dedi. Onaran, Gaziantep’te düzenlenen mortgage seminerinde, ABD’de konut kredilerinin milli gelire oranının yüzde 65 ve Avrupa Birliği’nde ortalama yüzde 50 olduğuna işaret etti.

Mortgage’ın kişilerin hayatında verdiği en önemli ve uzun vadeli yatırım kararı olduğunu, o yüzden ince eleyip sık dokuduğunu ifade eden Onaran, Garanti’nin 20’den fazla mortgage ürünü bulunduğunu, 100 kişilik mortgage ekibi ve yüzde 14 payla pazarda lider olduğunu vurguladı. Onaran, “Mortgage’ı çok önemsiyoruz ve bu alanda ciddi yatırım yapıyoruz” diye konuştu.

Konut ihtiyacı artıyor
Garanti Mortgage Satış Koordinasyon Müdürü Kerem Orbay ise Türkiye’de 2008’de yıllık 500-600 bin olan konut ihtiyacının 2015’de yıllık 700 bin adete çıkacağını belirtti.
Ekonominin iyi olmasının tüketicide güven sağladığını, konut alım-satımını artırdığını anlatan Orbay, “Konut kredilerinde çok ciddi artış devam ediyor” dedi.
Dünyada ve Türkiye’de bireysel krediler içinde en fazla payı konut kredilerinin aldığını anlatan Kerem Orbay, Türkiye’de toplam 77.8 milyar dolarlık bireysel kredilerin içinde konut kredisinin yüzde 34.5’inin ve dünyada toplam 19 trilyon dolarlık bireysel kredilerin yüzde 71’inin konut kredisi olduğuna dikkati çekti.

Kaynak: Milliyet

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: