Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Fed faiz indirimine ara verecek

Etiketler: |

Fed’in bugün yapacağı toplantıda, faiz oranlarını yüzde 2’de tutarak, enflasyondan biraz daha fazla rahatsız olduğunu hissettirmesi bekleniyor.


WASHINGTON - Politika belirleyici Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının kararlarına ilişkin açıklamanın, TSİ 21.15 dolayında yapılması bekleniyor. ABD politika yapıcıları bir yandan, daha uzun aylar boyunca ekonomik büyümeyi yavaşlatacağa benzeyen ve giderek derinleşen bir konut piyasası düşüşü, bir yandan da yükselen petrol ve emtia fiyatlarının enflasyonu daha da genişletmesi olasılığıyla yüz yüzeler. ABD Merkez Bankası (Fed), 29-30 Nisan ‘da yaptığı son toplantısında faiz oranlarını yüzde 2.0’ye düşürürken, Eylül ortasından beri 3.25 puana ulaşan faiz indirimlerinin, ekonominin konut piyasalarındaki çöküş ve kredi sıkışıklığından toparlanması için yeterli olacağı umudunda olduğunu belli etmişti.

Deutsche Bank ekonomistleri Joseph LaVorgna ve Carl Riccadonna müşterilerine yönelik olarak hazırladıkları bilgi notunda, “Hem yukarı hem aşağı yönlü risklerin taşıdığı belirsizlik ışığında, Fed’in (faizleri) belirsiz bir süre sabit tutması beklenir” dediler.

Dün açıklanan veriler, ABD’de tüketici eğiliminin Haziran’da büyük bir düşüş yaşadığını ve konut fiyatlarında düşüşün sürdüğünü gösterdi.

Analistler Fed açıklamasında, Başkan Ben Bernanke’nin bir süre önce ifade ettiği gibi, ekonominin derin bir resesyonun kenarından döndüğü biçimdeki eğilimin yansıtılmasını bekliyorlar.

Ciddi gerileme risklerinin azalmasıyla Bernanke ve Başkan Yardımcısı Donald Kohn, son haftalarda enflasyon uyarılarına ağrılık verdiler ve daha yüksek enflasyon beklentilerin artmaması için kararlı olduklarını ifade ettiler.

Analistler, Fed’in kararında bu kaygıları gündeme getirmesini bekliyorlar ancak piyasaların yeniden bir faiz yükseltme dönemi başlıyor izlenimine kapılmamaları için, ifade biçimine çok dikkat edeceğini belirtiyorlar.

Kaynak: Ntvmsnbc

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: