Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Konut fiyatları düşmedi, düşmeyecek de

Etiketler: |

Ağaoğlu Şirketler Grubu, İstanbul Ataşehir’de yapımını gerçekleştirdiği Eltes Güneşi projesinden ev almak isteyenler için “Ağaoğlu Konforlu Kredi” adlı yeni bir finansman modeli sunuyor.

Banka kredisine gerek kalmadan doğrudan şirketin kendi kaynaklarıyla sağlanacak finansman Eltes Projesi içinde yer alan 300 konut için 24 aya kadar yüzde 0.60 ve 60 aya kadar da yüzde 0.99 faizli olacak. Ağaoğlu Grubu, fiyatları 183 bin ile 393 bin YTL arasında değişen konutlar için bu kapsamda 300 milyon YTL’lik bir kaynağın kullandırılacağını açıkladı.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, düzenlendiği basın toplantısında konut sektörü ile ilgili bilgi verirken “ Türkiye’de ev alan hiçbir zaman zararlı çıkmaz. Konut alan her zaman karlı çıkar. Bizim projelerden ev sahibi olanların orta vadede dolar bazında kesinlikle yüzde 100 değer artışı sağlayacaklarını söyleyebilirim” dedi.

TAPUDA KUYRUK VAR

Ağaoğlu “doğru zamanda, doğru yerde, doğru fiyata ve ödenebilir taksitlerle satışa sunulan konuta her zaman talep vardır. Biz de Ağaoğlu’nda hedef kitlemize doğru yerde, doğru zamanda, doğru fiyata ve ödenebilir koşullarda konutlar sunuyoruz. Satış rakamlarımız bunu zaten doğruluyor. İnsanlarda konut alma isteği hala çok güçlü. Tapu dairelerine gittiğinizde kuyruklar görebilirsiniz” diye konuştu.

ABD’de yaşanan mortgage krizinin etkilerinin kısa sürede bitmesini beklediklerini, Türkiye’de ise ciddi bir sorun yaşanmadığını söyleyen Ağaoğlu “Biz 2001 krizinde bile hiçbir projemizi ertelemedik. Çünkü Türk ekonomisine her zaman güveniyoruz. O dönemde bile 5 proje için kazmayı vurduk ve hepsini de hayata geçirdik. Ağaoğlu’ndan ev alan hiç kimse pişman olmadı ve ödeme sorunu gibi nedenlerde evini satmak zorunda kalmadı. Şimdi de hiçbir projemizi ertelemeyi düşünmüyoruz. 2008 içinde Anadolu Yakası’nda 2 yeni proje ve Avrupa yakasında da 3 projeyi hayata geçireceğiz” bilgisini verdi.

"BAKKAL KASAP MANAV DA KONUT İŞİNE GİRDİ"

Ağaoğlu, ekonomide yaşanan dalgalanmalar dolayısıyla, gerçek işi konut olan inşaat şirketlerinin bir sıkıntı yaşamadığına değinerek “Konut sektörü geçen dönemde ekonomik büyümenin 3-4 misli üzerinde bir büyüme gösterince bu alana girenlerin de sayısı arttı.Tekstilci, turizmci,bakkal, kasap, manav gibi bazı kişiler de yaparım satarım duygusuyla konut işine girdiler. İnşallah bir sıkıntı olmaz ama bir sorun olursa bu tür şirketlerde olabilir. Bu da sektörün yüzde 5’ini geçmez” yorumunda bulundu.

"FİYATLAR DÜŞMEZ ARTAR"

Bir daire alana, bir daire bedava gibi kampanyalar olduğuna da dikkat çeken Ağaoğlu” Bu tam anlamıyla bir pazarlama taktiği. Gerçek fiyatı zaten 100 bin YTL olan bir daireyi 250 bin YTL gibi gösterip sonra da bir daire fiyatına iki daire gibi bir satış yöntemini izleyenleri bile görüyoruz” dedi.

Ağaoğlu, konut fiyatlarında gerileme olmayacağını,Türkiye’de konut fiyatlarının Avrupa’ya kıyasla hala çok geride olduğunu savunarak şöyle dedi: “ Bizde metrekare bazında satış fiyatı 1.500-2000 dolar civarında. Avrupa’da bırakın satış fiyatını maliyetler bile bu fiyatların üzerinde. Onun için Türkiye’de fiyatlarda bir gerileme ya da düşüş beklemiyoruz,aksine bir artış bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

"KONUT TALEBİNİN YARISI ANCAK ÜRETİLİYOR"

Toplantıda bir konuşma yapan Genel Müdür Hasan Rahvalı da Türkiye’de yeni konut talebinin yılda 1 milyon 200 bin civarında olduğunu, en iyi zamanlarda bile inşaat ruhsatlarının sayısının 550-600 bin arasında gerçekleştiğini belirterek, “Her durumda konut talebinin ancak yüzde 50’sini karşılayabiliyoruz. Demek ki üretilecek konutlara talep de her zaman olacaktır” dedi.Rahvalı, bankaların daha yüksek getiri nedeniyle bireysel kredilerde yoğunlaştıklarını ve banka kredilerinin yüzde 1.45-1.50 civarında seyrettiğini belirterek, kredilendirme için bankalara başvurmadıklarını söyleyerek, “Yaşanan dalgalanma nedeniyle finans sektöründe de doğal bir tedirginlik var.

O yüzden biz de bankalara teklif götürmek yerine çok daha uygun maliyetlerle kendi kaynaklarımızla konut finansmanı sağlamayı uygun gördük. Bankaların bizim uyguladığımız faiz oranlarıyla konut kredisi vermesi çok güç. Ancak daha uzun vadeli alımlar için tabi ki bankalarla anlaşmalarımız da sürüyor” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Anka

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: