Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Kiracıların büyük uyanıklığı

Etiketler: |


Uyanık kiracılar Türkiye2nin ilk kira sigortasının açığını buldu, sigorta bu yüzden iptal ediliyor.


Mortgage sistemine paralel olarak devreye sokulan Türkiye’nin ilk kira sigortası, uyanık müşteriler nedeniyle iptal ediliyor.


Sigorta, işten çıkarılmada 1 yıllık kirayı ödüyordu. İşçiler, patronlarıyla danışıklı olarak işten çıkarıldı. Hem işsizlik maaşı alıp hem de bir yıl kira ödemediler. Sigorta şirketi yöneticisi ‘Müşteriler uyanık çıktı. Poliçeleri satıştan çektik’ dedi


Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, GENEL Yaşam Sigorta’nın mortgage sisteminin yeni başladığı 2007’nin başlarında uygulamaya koyduğu kira ödemelerini garanti altına alan Kirelax poliçesi uyanık kiracıların kurbanı oldu. Genel Yaşam Sigorta Genel Müdürü Muhittin Yurt, işsizlik, sürekli maluliyet ve vefat durumlarında devreye giren sigortada suiistimallerin olduğunu belirterek şunları söyledi:


"Bu poliçeyi çıkarmadan önce zayıf noktalarını tespit edip ona göre kurallar koyduk. Örneğin kiracı atılırsa ve işsizlik sigortasından para alırsa, kira sigortası devreye giriyordu.


Ama kiracılarla, patronları elele verip üçkağıt yaptılar. İşten atılacağını önceden öğrenen kiracı, gelip poliçe satın aldı. Ya da patronuna ‘Beni şu tarihte işten atarsan kiram bir yıl boyunca bedavaya gelecek’ deyip istediği tarihte işten çıkarıldı. Poliçenin başlangıç tarihinden 6 ay sonra birçok müşterinin işten çıkarıldığını gördük. Bu nedenle de bu poliçeyi geri çektik’ dedi.


KİRA SİGORTASI İÇİN NE ÖDENİYOR?


500 YTL’lik kira için yıllık 90 YTL prim ödendiğini, bin YTL’lik kiranın sigortası için de 180 YTL’nin ödendiğini söyleyen Yurt, primlerin kiranın 500 YTL yükselmesi durumunda, primin de 90 YTL arttığını belirterek ‘Örneğin bin YTL’lik kiranın yıllık primi 180 YTL, bin 500 YTL’lik kiranın primi ise 270 YTL olarak belirleniyor’ dedi. Aynı sigortanın ev sahipleri için de uygulandığını söyleyen Yurt ‘Ev sahiplerinin her ne koşulda olursa olsun kiracısı evden çıkarsa bin YTL’lik kira için 315 YTL primle 12 aylık kira gelirini garanti ödüyoruz’ dedi. Yurt ‘Kiracılar uyanık çıktı ama biz de çabuk uyanıp poliçeyi durdurduk. Şimdi belli emlakçılarla çalışıp, kiralanan evlerde bu poliçeyi veriyoruz’ dedi.


Emlakçılardan teklif gelirse değerlendiririz


MUHİTTİN Yurt, poliçeyi sadece emlakçıların promosyon amaçlı kullanılmasına izin verdiklerini belirterek ‘Emlakçılar kiraladıkları konutlarda müşterilerine bunu da yanında veriyorlar. Aldıkları komisyondan poliçenin parası ödeniyor. Eğer isterlerse diğer emlakçı kuruluşlarla da bu uygulamayı devam ettirebiliriz’ dedi. Sigorta poliçesinin kira bedelinin yüzde 100’ünü ödediğini söyleyen Yurt ‘Aylık 300 USD veya karşılığı YTL ile aylık 4.000 USD veya karşılığı YTL arasında bir kira ödüyorsanız kira bedelinizin tamamını sigorta ettirebilirsiniz’ dedi. Eskiden düzenlemiş tüm kira kontratlarına da poliçenin uygulandığını söyleyen Yurt ‘Sigorta süresi içinde gerçekleşmesi şartı ile azami 12 ay boyunca ödenir. İşsiz kalındığı sürece veya iflas sonrası yeni iş kurana ya da bulana kadar azami 12 ay boyunca öder. Yaşam kaybında ise 12 aylık kira, ev sahibine veya kanuni varislerine ödenir. Hastalık veya kaza sonucu kalıcı malul kalınması halinde 12 aylık kira ödenir’ diye konuştu.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: