Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Elektrikte zam, konutta %19.5, sanayide ise %12 oranındaymış

Etiketler: |


Konutlara %15, sanayiye %10 olarak açıklanan elektrik zammı üzerine dağıtım, iletim ve hizmet bedeli eklenerek konutlarda %19.5'e, sanayide %12'ye çıktı.


Bakanlar Kurulu kararı ile 5 yıl sonra elektriğe yapılan zammın içinden süpriz zam çıktı. 2008 başı itibarıyla konutlarda %15, sanayide %10 olarak açıklanan elektrik zammı, vatandaşa gelmeden önce konutta %19.5'a, sanayide ise %12'ye ulaştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun Ağustos 2006'da yayımlanan yönetmelik fiyatının üzerine, "dağıtım bedeli, iletim bedeli ve perakende satış hizmet bedeli" de eklenince zam oranı da bir anda arttı.


EPDK yetkilileri söz konusu artışın EPDK zammı olarak algılanmaması gerektiğini ifade ederek, "Ağustos 2006'da TEDAŞ'la birlikte tarifelere enflasyon farkının aktarılması amacı ile bir yönetmelik hazırlandı. TEDAŞ'ın yeni tarifesi gündeme gelince de 17 aylık birikmiş enflasyon farkını da yansıtmak zorunda kaldık" değerlendirmesinde bulundu.


1 Ocak 2008 başı itirabıyla geçerli olmak üzere yürürlüğe giren elektrik zamlarının ilk etkisinin ocak ayı enflasyonunda olması bekleniyor. Uzmanlar elektrikteki zammın enflasyona 0.5 ile 0.6 puan olarak yansıyacağını tahmin ediyorlar. İkincil etkileri ile birlikte rakamın 1 puanı bulacağını ifade edenler de bulunuyor. Bilindiği gibi hükümet yaklaşık 5 yıldır elektrikte herhangi bir fiyat artışına gitmemişti. Ancak Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) uyarıları, Türkiye'deki elektrik üretiminin %50'sine yakınının petrol fiyatlarına bağlı olarak çıkışta olan doğalgazdan elde edilmesi artık bu sürecin devam etmesini engelliyordu.

Kaynak : Sabah

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: