Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Konut yatırımında New York hala İstanbul dan daha cazip

Etiketler: |


ABD den konut almak isteyen Türk müşterileri anlatan Cempay Gayrimenkul Genel Müdürü Yapıcı, Borsamız manipüleye açık. ABD ye uzaylı gelmediği sürece hiçbir problem yok dedi..


Özellikle 90'lı yılların sonunda başlayan Miami'de ev alma modası bazı iddialara göre 40 bin Türk'ün Miami'de 'evlen'mesiyle sonuçlandı. ABD'nin ünlü projeleri ile Türk müşterileri buluşturan şirket Cempay Uluslararası Gayrimenkul'ün Genel Müdürü Cem Yapıcı müşterilerini Türkiye yerine ABD'ye yatırım yapmayı daha elverişli bulan bir kitle olarak niteliyor. Yapıcı, müşterilerinin seçimlerini şöyle değerlendiriyor: "Yatırım amaçlı olarak İstanbul'dan mı, New York'tan mı ev almaları konusunda düşündüklerinde New York'u seçenler bizim müşterimiz. Sonuçta, İstanbul'daki birçok rezidansın fiyatıyla New York'takilerle hemen hemen aynı. Müşterilerimiz iki şehri kıyaslayınca New York'a yatırım yapmayı daha avantajlı buluyor. Şunun farkındalar: ABD'ye uzaylılar gelmediği sürece hiçbir problem yok. Türkiye'ye göre risk çok az. Burada paranızın 6 ay içinde ne olacağı konusunda kimsenin fikri yok. Borsamız manipüleye çok açık. Bugün Miami'de ev alma potansiyeli olan 5 bin Türk var.


İlgi Miami'den New York'a kaydı

Miami'den ev alanların 1999-2004 yılları arasında yüzde 100-115 kazandığına değinen Yapıcı, Miami'de 8 adet ev sattıklarını kaydetti. Bu evlerin büyük çoğunluğunun yatırım amaçlı olduğunun altını çizen Yapıcı, Türklerin son yıllarda ilgisinin Miami'den New York'a kaydığını vurguladı. Yapıcı, "New York'a olan ilgi bu sene Miami'ye olanı dörde katlıyor. New York ağır basmaya başladı. Zaten geçmiş yıllarda Miami'de talep çoktu, arz yoktu. Şimdi çok ürün var, o kadar çok talep yok. Diğer yandan New York'da özellikle Trump Soho ve Setai New York'a karşı yüksek talep var. Lüks fuarı sonucunda satışa dönüşecek 4 müşterimizle irtibata geçtik" diye konuştu.


Hedef 15 ev satmak

Yapıcı müşterilerinin yüzde 35- 40'ının mortgage kredisiyle ev aldığını belirtirken, Türkiye ile ABD arasındaki lüks kavramının çok farklı olduğunu vurguladı. Türkiye'de ve dünyada zenginlerin paralarının yüzde 80-85'inin gayrimenkule yatırdığını ifade eden Yapıcı, gayrimenkulde yanılma payının çok az olduğunu kaydederek, "2008'de Amerika'da 15 ev veya daire satmayı hedefliyoruz. Bunun 12'sinin satışı şimdiden kesin" dedi. Yapıcı, ABD'li yatırımcıların Türkiye'ye bakışı hakkında, şunları söyledi: "Açıkçası Türkiye'ye yatırım açısından Batı Avrupa daha istekli ve ilgili. ABD'liler yakın zamanda yatırım yapmayı planlamıyor. Nedeni, Türkiye'nin onların ilgilendiği alanın dışında kalması. Ayrıca, Türkiye'yi iyi tanımıyorlar. Avrupalı, Türkiye'nin potansiyelinin farkında. Bu yüzden ilgili. Batı Avrupalı yatırımcıları çekmek daha kolay. Cempay olarak bünyemizde Türkiye'nin birçok farklı yerinde imarı uygun arsalar var. ABD'lilere zaman zaman bu arsaları teklif ediyoruz. Açıkçası o kadar da ilgili değiller. Kendileri gelip yatırım yapmayı riskli buluyorlar. Yeteri kadar kâr getiremeyeceği düşüncesi yaygın." Yapıcı, ABD'de son gözdenin Panama olduğunu, özellikle son birkaç senedir Orta Amerika'ya yatırım yapıldığını vurguladı. Yapıcı, bunun nedeni olarak Panama'nın Las Vegas'tan sonra Amerika'nın ikinci eğlence merkezi olmaya adaylığını gösterdi. Yapıcı, "Yakında yatırım için Panama'dan ev almayı düşünüyorum. Ekonomileri stabil. Enflasyon son yıllarda yok denecek kadar düşük. Ayrıca hükümet kumarı da yasal hale getirdi. Portföyümüzde değeri 100 milyon dolar aşan alışveriş merkezleri, arsalar, oteller var" dedi.


Kaynak : Sabah/Fatih ATALAY


Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: