Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

ABD‘de ev al, kirasıyla mortgage taksidini öde

Etiketler: |

Subprime krizi ile derin yara alan ABD emlak piyasasında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bazı eyaletlerde ev fiyatları yüzde 50'ye yakın oranda düştü. Mortgage taksidini ödeyemeyenler anahtarı bankaya teslim edip kiraya çıkıyor. Dolayısıyla ABD'de ev fiyatları düşerken kira fiyatları çok hızlı bir şekilde yükseliyor. Miami'de daha önce 325-350 bin dolara satılan yüzme havuzlu bir evi şimdi 230-250 bin dolara satın almak mümkün.

2007'nin ikinci yarısından itibaren mortgage krizi ile çalkalanan ABD'de, bir taraftan düşen emlak fiyatları ve faizler, diğer taraftan artan kiralar, ev bedelinin yüzde 20'sini peşin ödeyen yatırımcılara mortgage taksitlerini, kira getirisi ile ödeyerek ev sahibi olma imkanı sundu.

ABD'de konut finansmanı sağlayan kuruluşlar, aylık ödeme kabiliyeti sınırlı olan insanlara bile 0 peşinat ile ev kredisi vermişti. Subprime adı verilen, kalitesi düşük kredilerde sorun çıkınca bu evleri alanlar ev anahtarını bankaya teslim etmeye başladı. Finansman şirketlerinin portföyünde bir anda binlerce yeniden satılmayı bekleyen ev ortaya çıktı. Mortgage taksidini ödeyemeyenler ise daha düşük standarttaki evlere kiracı olarak çıkmaya başladı. Böylece satılık ev fiyatları eyaletlere göre değişmekle birlikte yüzde 20-50 oranında gerilerken, kiralarda yüzde 15'e yakın artışlar meydana geldi.

Taksitini kirası ödüyor

Ağırlıklı olarak Miami bölgesinde çalıştıklarını belirten Acar Holding'den Tuğba Ensari, "Yaklaşık 6 yıldır ABD piyasasında iş yapıyoruz. Başlangıçta yatırımcı olarak girdik. Sonrasında gelişen potansiyel bizi alım satıma yöneltti. ABD emlak piyasasında fiyatlarda son 6 aydır gözle görülür düşüş var. Düşüşler yüzde 25-30 seviyesinde. Mesela Miami'de 280 bin dolarlık bir ev vardı. Şimdiki fiyatı 200 bin dolar oldu. Evi almak isteyen bir yatırımcı 40 bin dolar peşinat öderse, aylık 1.500 dolar mortgage taksitidi var. Aynı evi minimum bu paraya yani 1500 dolara çok rahat kiraya verebiliyor" dedi.

Bürokrasisi çok az

Türkler açısından ABD'de ev sahibi olmanın son derece kolay olduğunu söyleyen Debba Reaal Estate'den Cengiz Bayırlı, "Pasaport, vize, Türkiye'den alınmış bir ikametgah ve Türkiye'de hesabınızın bulunduğu bankadan alınan mortgage taksitlerini ödeyebileceğinize ilişkin yazı yeterli" şeklinde konuştu.

ABD'de ev satın almanın son derece güvenli olduğuna dikkat çeken Bayırlı, özellikle bitmemiş evlerde yüzde 20'lik peşinatın, ev teslim alınıncaya kadar yeddi emin hesapta tutulduğunu, tüketicinin evin tamamlanmasının ardından paranın inşaat şirteninin hesabına transfer edildiğini kaydetti.

ABD'de bir ABD vatandaşının kredi almasının bir Türk vatandaşına göre daha zor olduğunu söyleyen Bayırlı, "ABD, kendi vatandaşları için ince eleyip, sık dokuyor. Bir sürü bilgi ve belge istiyor. Yabancılar için ise bankadan alınan, 'taksitleri ödeyebilir' yazılı belge mortgage kredisinin çıkmasına yetiyor" dedi.

Satılık ev örnekleri

Evin değeri 250 bin $
3 oda 1 salon 2 banyo 152 metrekare
Bahçeli, havuzlu, 2 araçlık otomatik kapılı otoparkı mevcut
Yıllık vergi: 4,000 $
Adres: 16130 104 Av SW Miami, FL 33157 Mortgage taksidi: 1.199 dolar 360 ay
Muhtemel kira ederi: 1.100 $

Evin değeri 200 bin $
3 oda 1 salon 2 banyo 138 metrekare
Bahçeli
Yıllık vergi: 3,200 $
Adres: 1800 48 St NW Miami, FL 33142
Mortgage taksidi: 919 dolar 360 ay vade yüzde 20 peşin ödeme ile
Muhtemel kira ederi: 900 $

300 bin dolara lüks dubleks daire
4 oda 1 salon 2 banyo 1 kiler toplam 198 metrekare
Yıllık vergi: 4,800 $
Adres: 5016 154 Ct SW Miami, FL 33185
Mortgage taksidi: 1.439 dolar, 360 ay vade yüzde 20 peşin ödeme ile
Muhtemel kira değeri: 1250 $
Isıtma/Soğutma: Merkezi klima, merkezi ısıtma, elektrikli ısıtma
Beyaz eşya: Çamaşır makinesi Kurutma makinesi Bulaşık makinesi, Fırın, buzdolabı

Kaynak: TEBERNÜŞ KİREÇCİ

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: