Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Gecekonduya Bir Af Daha Geliyor!

Etiketler: |


Başbakan'ın gecekondulaşma ve kaçak binaları önlemek için 4 yıl önce TCK'ya koydurduğu maddeden geri adım atılıyor. Arazileri işgal, şikâyete bağlı suç haline getiriliyor.

Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri haline gelen ve büyük şehirlerin etrafını saran gecekondu ve kaçak binaların önlenmesi için Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Türk Ceza Kanunu'na konulan "imar kirliliği" başlıklı maddeden bir geri adım daha atıldı. AK Parti, yapı ruhsatı bulunan, ancak gerekli koşulları yerine getirmediği için "iskân" yani oturma izni bulunmayan binalara elektrik, su, telefon bağlanmasının yolunu açan bir yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

Sabah'ın haberine göre, binlerce binayı ve vatandaşı ilgilendiren bu kısmi af kapsamında, yapı ruhsatı olan binalara elektrik, su ve telefon bağlayan belediye başkanları ile bakanlık görevlileri 5 yıl hapis cezasından kurtulacak.

TEKLİF VERİLDİ

AK Partili Mevlüt Çavuşoğlu ve Veysi Kaynak'ın imzası ile TBMM Başkanlığı'na TCK'nın "imar kirliliği" başlıklı 184. maddesinde değişiklik yapan bir yasa teklifi sunuldu. Teklif kapsamında maddenin "Yapı ruhsatiyesi olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına müsaade eden kişi, yukarıdaki fıkra hükmüne göre (5 yıla kadar hapis cezası öngörüyor) cezalandırılır" fıkrasına, "Ancak yapı ruhsatiyesine uygun olarak inşaatı tamamlanmış olup da henüz yapı kullanma izni alınmamış binalar hakkında bu fıkra hükmü uygulanmaz" ibaresi eklendi.

Bu fıkra gecekondu ve kaçak binalara özellikle seçim dönemlerinde belediyelerin başkanları ya da hükümetlerin elektrik, su, telefon gibi hizmetleri götürmesini önlemek için konulmuştu. Belediye başkanları ve bürokratlar 5 yıl hapsi göze alamayacağı için kaçak binalara hizmet de götüremiyordu. Düzenleme ile belediye başkanları ve bürokratlar yapı ruhsatı olan binalara imar izni almadan elektrik, su ve telefon bağlama yani buraları yaşanır hale getirmeye yönelik hizmetleri götürdüğünde 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmayacak. Yapı ruhsatı olan binalar için kısmi af çıkmış ve bu durumdaki binalara elektrik, su, telefon bağlanmasının yolu açılmış olacak.

GEREKÇESİ ÇEKİLEN KONUT SIKINTISI

Maddenin gerekçesinde şöyle denildi: "Konut sıkıntısı çekilen ülkemizde inşaat ruhsatına uygun biçimde yapılan bina kullanılabilir duruma gelmesine rağmen, henüz yapı kullanma izninin alınmaması nedeniyle elektrik, su ve telefon gibi hizmetlerden yararlanılmaması pek çok vatandaşın mağduriyetine yol açmaktadır. Ayrıca, bürokratik işlemlerin uzun bir süre alması nedeniyle yapı kullanma izninin kısa sürede alınamadığı da nazara alındığında, söz konusu mağduriyetin giderilmesi için fıkranın yeniden düzenlenmesi zarureti hasıl olmuştur."

ŞİKÂYET ŞARTI

Teklifle; bir taşınmazı işgal etmek şikâyete bağlı suç haline getiriliyor. Buna göre, bir hakka dayanmaksızın başkasına ait taşınmaz mal ve eklentilerini malikmiş gibi tamamen veya kısmen işgal eden veya sınırlarını değiştiren veya bozan veya hak sahibinin bunlardan kısmen de olsa yararlanmasına engel olan kimseye, şikâyet üzerine altı aydan 3 yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: