Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Faizler arttı, aylık ödeme ortalama 77 lira yükseldi

Etiketler: |

Bankaların konut kredilerinde ortalama faiz oranı yüzde 1.60'a çıkarken, 120 ay vadeli 100 bin YTL'lik kredi kullanan müşterinin aylık ödemeleri 77 YTL birden arttı..

Merkez Bankası'nın borçlanma faiz oranını önceki gün 0.50 puan artırarak yüzde 16.25'e çıkarması ve 'önümüzdeki dönemde yeni faiz artışları olabilir' sinyali sonrası bankalar konut kredileri için uyguladıkları faiz oranlarını yükseltmeye başladı. Konut kredilerinde ortalama faiz oranı yüzde 1.50'den yüzde 1.60'a çıktı.

En düşük faiz % 1.40
Faiz kararı öncesi konut kredi faizlerini ilk yükselten banka İş Bankası olurken, sektörde yer alan diğer bankalar da ardı ardına konut faizlerini yükseltti. En düşük konut faizi yüzde 1.40, en yüksek konut faizi ise yüzde 1.89'a çıktı. Dış piyasalardaki finans krizinin likidite sıkışıklığı yaratması ile kredi maliyetlerinin artması da bankaların konut kredi faizlerini yukarı çekmesinde etkili olurken, uzmanlar önümüzdeki dönemde faizlerdeki yukarı doğru hareketin devam edeceğini öngördü. Bankaların verdikleri konut kredilerinde ortalama faizin yüzde 1.60'a yükselmesi, 120 ay vadeli 100 bin liralık konut kredisi kullanan bir tüketicinin aylık ödemelerine ortalama 77 liralık ek yük getirdi. Yeni faiz oranlarına göre, yine 120 ay vadeyle 100 bin lira konut kredisi alan bir müşteri, en az bin 718 lira öderken, en yüksek faiz oranı olan yüzde 1.89'dan kredi kullanan kişinin ödemesi ise 2 bin 113 liraya yükseldi. Konut kredilerinde en düşük faizi uygulayan banka Ziraat. Banka, konut kredisi için yüzde 1.40 faiz oranı belirlerken, Vakıfbank konut kredisi faiz oranlarını bu hafta yüzde 1.48'e yükseltti. Konut faizlerini yükselten bir diğer banka ise Akbank. Akbank konut faizi olarak yüzde 1.49 oranını uyguluyor.

İş Bankası öncülük etti
Finansbank konut kredisi faiz oranını yüzde 1.54'e yükseltirken, TEB yüzde 1.55'e, Halkbankası ise yüzde 1.59'a çıkardı. Merkez Bankası'nın faiz kararı aldığı gün konut kredi faizlerini yüzde 1.54'ten yüzde 1.60'a yükselten İş Bankası'nı yüzde 1.60'lık konut kredisi faiz oranı ile Garanti Bankası ve Yapı Kredi takip ediyor. Şekerbank konut kredilerinde faiz oranını yüzde 1.61'e çıkarırken, Oyakbank ve Fortis ise konut kredi faiz oranlarını yüzde 1.62'ye yükseltti. Denizbank yüzde 1.64'lük konut faizi ile hizmet veriken, HSBC'nin konut kredi faiz oranı yüzde 1.80'e çıktı. Piyasada en yüksek konut kredisi faiz oranını ise yüzde 1.89 ile Milleniumbank veriyor.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: