Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Fiyatlar daha fazla düşmez, şimdi al yükselirken satarsın

Etiketler: |

ALTIN Gayrimenkul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası Emlak Müşavirleri Komitesi üyesi Nuri Özelmacıklı, emlakta 2008 sonuna kadar ciddi hareket beklemediğini söylüyor.


"Sonbaharda dönemsel kıpırdanma olabilir ama 2008’i böyle kapatırız" diyen Özelmacıklı, 1 yıl sonra çok daha farklı olacağını düşünüyor. Nuri Özelmacıklı, "Bu seviyelerden alanlar için 1 yıl sonra büyük bir kazanç potansiyeli var. Borsa mantığı ile bakıyorum: Düşerken alınır, çıkarken satılır" diyor..

ARSA maliyetlerindeki artışla birlikte ucuz konut projesi üretmek zorlaşırken; demir, çimento, çelik, boya gibi inşaatın ana kalemlerinde yüzde 100’ü geçen artışlar olması, konut fiyatlarını baskı altına aldı. İnşaatçılar bu maliyet artışlarına rağmen fiyatlara sınırlı oranda zam yapabiliyor. Sadece demir fiyatlarının yüzde 100’ün üzerinde artması, demirin konut maliyetindeki payını yüzde 8-9’lardan yüzde 17-18’lere çıkardı.

Maksimum yüzde 20 düşüş
Durgunluk yüzünden maliyetlerdeki artışlar, satış fiyatlarına sınırlı ölçüde yansıtılıyor. İnşaatçılar, faizlerde düşüş olması halinde konut talebinin artacağına, fiyatlar üzerindeki baskının da kalkacağına dikkat çekiyor. Emlak sektörü temsilcileri de "gayrimenkulde alım zamanı" ifadelerini kullanıyor. İstanbul Ticaret Odası Emlak Müşavirleri Komitesi üyesi ve Altın Gayrimenkul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özelmacıklı, "Emlak alım-satım işlemlerinde de, fiyatlarda yüzde 20’a varan gerileme var. Ben, yüzde 20’nin üzerinde gerilemeye şahit olmadım. Zaten inşaat maliyetleri artıyor, demir fiyatı ikiye katlandı" diyor.

Borsa mantığı işliyor
"2008’i böyle kapatırız, ciddi bir kıpırdanma olacağını sanmıyorum. Dönemsel kıpırdanma olabilir" diyen Nuri Özelmacıklı, artan maliyetler yüzünden konut fiyatlarındaki baskının da bir yere kadar gidebileceğini ifade etti. Nuri Özelmacıklı, şöyle devam etti:

"Konut ve iş yeri fiyatları preslene preslene sonunda bir yerde patlama oluşabilir. Bugün alanlar, bir yıl sonra büyük kazanç elde edebilir. Ben, bu dönemin ’al’ döemi olduğunu söylüyorum. Borsa mantığı burada da geçerli. Nasıl ki Borsa’da düşerken hisse alanlar yükselişte satıp kazanıyor, burada da bence aynı şey geçerli. Düşerken alınır, çıkarken satılır. Fiyatlarda bundan daha fazla düşüşler olacağını sanmıyorum. Bu seviyelerden daha aşağılara inmez.

Ayrıca biz, şu an dünyadan gelen mortgage etkisini atlatıyoruz. Bunu yaşamayacağımızı düşünüyorum. ABD’deki, Avrupa’daki kriz bizden çok ağır oldu. Biz orada olanları yaşamayız. Türkiye’de, milli gelirin sadece yüzde 2.5’i kadar konut kredisi kullanılıyor. Avrupa ve ABD’de bu oranlar yüde 80. Dolayısıyla büyük kriz beklenmesin, cebinde nakiti olanlar alsın."

Faiz artışı kötü oldu
Merkez Bankası’nın gecelik faizleri artırmasının olumsuz etkisi olduğunu kaydeden Nuri Özelmacıklı, "Gecelik faizlerin artması, konut faizlerinin düşmesini engelliyor. Ben, mevcut durumun psikolojik olduğunu düşünüyorum. Faiz artışı olumsuz etki yapıyor, alacak olan da almıyor" diye konuştu. Maketten satışlar konusuna da dikkat çeken Nuri Özelmacıklı, "Tüketiciler bence, güvendiği firmalardan alsın, bitmeye yakın projeleri tercih etsin. Emlakçılıkta rahat edeceksek, benim ahlak prensibim, ’tapu bir yana, para bir yana’dır. Bugün şirket çok iyi olabilir. Ama yarın da iyi olabilir mi? Bazıları banka desteğiyle ayakta duruyor" dedi. Bu durumun mortgage sisteminin bir ayağı olduğunu, uzun vadede toplanan paranın ekonomiye döndüğünü vurgulayan Özelmacıklı, "Ama bu, Türkiye gibi ülkelerde sorun. ABD’de mortgage krizi patladı. Bankalar proje üretti sattı, uzun vadeli kredilerde sorun çıktı. Nihayetinde aynı şeye geliyoruz... Herşey ekonomiye bağlı. Talep düşüyor, ekonomi durgunlaşıyor, kiralar da düşüyor" ifadelerini kullandı.

İnsanlar 150 bin YTL’lik yer arıyor
EMLAK piyasasındaki durgunluk sonrası tüketici tercihleri de değişmeye başladı. İhtiyaç sahipleri de, yatırımcılar da beklemeye geçerken, yine de fırsatını bulduklarında ortalama 150 bin YTL’lik yerlerle ilgileniyorlar. Reha Medin Emlak Hizmetleri Genel Müdürü Nabi Cücük, "Bu yaşananlar geçici şeyler. Piyasada insanlar 150 bin YTL’ye kadar para tutuyor, bu fiyata yerler arıyorlar. Ama bu fiyata arz söz konusu değil. Var ama, istenen nitelikleri taşımıyor" diyor. Arsa fiyatlarının son derece yüksek olduğunu kaydeden Nabi Cücük, "Burada TOKİ’ye de iş düşüyor. 100 bin YTL’lik daireler çıkarsınlar, ellerinde kalmıyor. Mesafe açıldıkça insanların tercihi de değişiyor. İnsanlar ’200-300 bin YTL vereceksem markalı konut olsun’ diyor" ifadelerini kullanıyor.

Konut ve iş yerlerinde kendini amorti etme süresi normale dönüyor
REHA Medin Emlak Hizmetleri Genel Müdürü Nabi Cücük, "Normalde, konutların kiraya verilmesi halinde kendini amorti etme süresi 12 yıldır. İş yerlerinde de bu oran 8 yıl civarıydı. Ancak 2005’te konut fiyatları yükselince, evlerin kirayla kendini amorti etme süresi yükseldi. 15-18 yıl aralığına çıktı. İşyerlerinin kendini amorti etme süresi de 12-14 yıl aralığını buluyordu. Son 2 yılda durgunluk yüzünden gayrimenkulün kendini amorti etme süresi normale döndü" diyor. Normal şartlara göre düşünülmesi gerektiğini ifade eden Nabi Cücük, "Konutta 11-12, iş yerinde 8 yılda kendini amorti etme şartlarını taşıyan yer bulanlar kesin alsın, kaçırmasın" diye konuşuyor. Nabi Cücük, iş yeri yatırımı yapanların kısa vadede değiştirme şansına sahip olmadığını da ekleyerek, "Getirisi konuta göre yüksek, fakat şu da bir gerçek, iş yerine yatırım yapan en az 3 yıl vadede düşündüğü için farklı sıkıntılar söz konusu olabilir" ifadelerini kullanıyor.

Reha Medin firması olarak bu sektöre girmeyi düşünenlere sundukları avantajları da sıralayan Nabi Cücük, ’bölge korumalı’ franchise verdiklerini ifade etti. Aynı semtte iki Reha Medin acentesi açılmadığını aktaran Nabi Cücük, şöyle devam etti:

Gençlere staj desteği
"Staj yapmak isteyenlere de fırsat tanıyoruz. Reha Medin Emlak’ın 55 acentesinin kapıları gençlere açık. Bütün emlakcılık meslek yüksek okullarındaki arkadaşlara staj desteği veriyoruz. Arzu ederlerse, iş yerinde devam etme şansına sahipler. Bunun için de merkez ofise müracaat etmeleri yeterli. Oturdukları eve veya semte yakın acenteye kendilerini yönlendiriyoruz."

Bazı firmalar kira giderini kısmak için daha küçük yer arıyor
ALTIN Gayrimenkul sahibi Nuri Özelmacıklı, "Yenibosna, Güneşli, Bağcılar, Merter; Türkiye’nin de dünya tekstil piyasasının da önemli yerlerinden. Tekstilkent, Mahmutbey’deki tekstil fabrikaları, atölyelerinde 1 aileden 5 kişi çalışıyordu. İşten çıkarmalar oldu, ailelerin gelir seviyeleri düştü. Ailelerde çok az çalışan kaldı. Aynı evde oturamıyorlar, daha ucuz evler arıyorlar. Tekstilciler 50 bin YTL kira ödediği yerden, 15 bin YTL’lik yere gelmeye çalışıyor" dedi. Bunun yanında, daha büyük evden, daha küçüğe taşınmak isteyenlerin de çıktığını aktaran Nuri Özelmacıklı, "200 metrekarelik evi satıp küçük isteyenler var. Her piyasada alıcı da vardır, satıcı da. 1999 depreminden sonra bile 3 ay durduk, yine gayrimenkul satmaya başladık" diye konuştu..

Kaynak: Hürriyet

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: