Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

35 Bin YTL'lik Ucuz Konutlar Geliyor

Etiketler: |


Meksika'nın Toplu Konut İdaresi, ucuz konut projeleri gerçekleştirmek amacıyla Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor.

Önümüzdeki 4 yıl içinde 4 milyon yeni konut inşa etmeyi hedefleyen Meksika, Türkiye'de de konut üretmek için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile görüşüyor. Meksikalılar'la birlikte 35 bin YTL ile 50 bin YTL arasında değişen fiyatlarla 'ödenebilir konut' üretmeyi planlayan TOKİ, önümüzdeki 3 yılda 185 bin adet yeni konut inşa etmeyi hedefliyor.

2000'DE ATAĞA KALKTI

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, 2000 yılında büyük bir konut hamlesi başlatan Meksika'yı iki ay önce ziyaret ettiğini belirterek, "Meksika çok hızla gelişen bir pazar. Ucuz konut üretme konusunda çok başarılılar" dedi.

Kuzey Amerika'da yaşanan mortgage krizinin Meksika'yı etkilemediğini söyleyen Bayraktar, "Meksika'nın en büyük şansı kaynak sıkıntısı çekmemesi. Uluslarası fonlar konut projelerine milyarlarca dolarlık kredi sağlıyorlar" diye konuştu. Türkiye'nin Meksika ve Brezilya'ya benzediğine işaret eden Bayraktar, "Finansman açısından Meksika ve Brezilya bizden daha şanslı. Dünya Bankası'nın da önemli krediler sağladığı Meksika'nın başarısını incelemek ve fırsatlardan yararlanmak amacıyla bazı ziyaretlerde bulunduk" şeklinde konuştu.

Meksikalılardan büyük ilgi gördüklerini anlatan Bayraktar, şunları söyledi: "Meksika'nın TOKİ'si ile görüştük. Türkiye'deki potansiyelden etkilendiler ve bizimle ortak proje gerçekleştirmeyi teklif ettiler. Zaten TOKİ olarak biz de dışarıdan veya içeriden faizle kredi ya da kaynak bulmak yerine iki tarafında kazanabileceği ortak projeleri tercih ediyoruz. Bu nedenle Meksikalılar ile görüşmeye başladık. Önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecekler.

"TOKİ'nin aktiflerinin büyüklüğünün 12.5 milyar YTL'yi bulduğuna dikkat çeken Bayraktar, "Kasamızda 8 milyar YTL var. 4.5 milyar YTL ise yaptığımız projelerden alacaklarımız bulunuyor. Elimizdeki bu kaynağı faizle çarçur etmek istemiyoruz. Aktiflerimiz üzerinden tahvil çıkartıp içeriden veya dışarıdan faizle kaynak yaratmayı benimsemiyoruz. Ortak projeleri tercih ediyoruz" şeklinde konuştu.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: