Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Kredide düşük faiz her zaman kárlı olmuyor

Etiketler: |


Konut kredisi müşterileri en uygun krediyi almak için faiz oranları yerine masraflara bakmaya başladı. Faiz düşük bile olsa masrafın yüksek olması durumunda geri ödemede bin-2 bin YTL zarar edilebiliyor.

KONUT kredisi alırken ilk bakılan veri olan kredi faizi, asıl maliyet için çoğunlukla yanıltıcı oluyor. Örneğin 100 bin YTL’lik 10 yıl vadeli konut kredisi faizi en düşük olan Vakıfbank toplamda 148 bin 402 YTL alırken, kredi faizi Vakıfbank’a göre yüksek olan İş Bankası toplamda 147 bin 24 YTL ile Vakıfbank’ın altında para alıyor.

Bunun nedeni ise alınan masraflar. Her banka farklı masraflar aldığı için kredi faiz oranlarında 5 puana kadar önemli bir artış oluyor. www.kredipazari.com FARK GERİ ÖDEMEDE BELLİ OLUYOR BU nedenle emlak uzmanları konut kredisi alırken bankaların kredi faiz oranlarından çok alınan masrafların miktarını özellikle sormak gerekiyor.


100 bin YTL’lik ve 5 yıl vadeli konut kredisinde geri ödeme miktarı baz alındığında en uygun bankanın 147 bin 024 YTL ile İş Bankası olduğu görülüyor. Yüzde 1.21 faiz oranı uygulayan İş Bankası masraflar hariç aylık ödeme olarak 2 bin 354 YTL alıyor. REKABET ‘MASRAF’TA YAŞANIYOR MASRAFLARI rakama dahil ettiğinizde yüzde 1.21’lik kredi faiz oranı, yüzde 1.36’ya çıkıyor. Masraf dahil aylık ödeme miktarı ise 2 bin 450 YTL’ye çıkıyor.


Emlak uzmanları masraf miktarının 9 bin YTL’ye kadar çıktığını belirterek ‘Kredinin uygun olup olmadığını artık faiz oranlarından çok, masraf miktarları belirliyor. Bankalar da zaten bu alanda rekabet edebiliyor’ dediler. İstikrar ahşap sektörünü % 150 büyüttü TÜRKİYE sıkıntılı dönemi atlattıktan sonra hemen her sektörde büyümeye başladı. İnşaat sektörünün lüks gereksinimleri arasında yer alan ahşap sektörü de gelişmeden payını aldı.


Konut projelerinin artması ahşap talebini de patlattı. Hem toplu projelerde hem de tek tek yapılan evlerde artık ahşap daha çok kullanılmaya başlandı. Bu nedenle de emprenye kereste sektörü üç yılda yüzde 150 büyüdü. Genellikle ahşabın betona göre dayanıksız olduğu gibi yanlış bir imajın olması ise bu büyümenin daha fazla olmasının önüne geçti. Ahşabın dayanıklılık süresi emprenye tekniğinin bulunmasından sonra ise ortalama olarak 30-40 yıla kadar çıktı.


TÜRKİYE’NİN önde gelen emprenye üreticilerinden olan Ramtaş’ın Satış ve Pazarlama Koordinatörü Alpaslan Tiryaki emprenye ahşab sektörünün son yıllarda önemli oranda geliştiğini belirterek ‘Konut projelerinde ya da evlerin iç-dış alanlarında emprenye ahşap kullanımı oldukça arttı. Müşteri sağlıklı ve estetik olduğu için tercih etmeye başladı.


Bu nedenle de sektör 2007’de yüzde 50 büyüdü dedi. Ahşap sektörünün 2.8 milyar YTL’lik pazara ulaştığını söyleyen Tiryaki ‘Türkiye’de 7 milyon metreküp ağaç tüketiliyor. 2 milyon metrekübü ise ithal ediliyor’ dedi. Tiryaki, Ramtaş’ın artan talebi karşılam için yeni yatırımlar yaptığını söyledi. Bir kütük evin m2’si 650 YTL TÜRKİYE’DE kütük evlere olan ilginin giderek arttığını söyleyen Ramtaş Satış Temsilcisi Yusuf Saygılı da ‘Kütük evlerin metrekare fiyatı 650 ile 1.2 bin YTL arasında değişiyor.


Ayrıca odaların zeminini ya da duvarını ağaçla kaplamak isteyenler oluyor. Onların fiyatı da metrekare olarak 27-30 YTL civarında. İşçilikle birlikte metrekare fiyatı ise 40-50 YTL arasına çıkıyor’ dedi. Emprenye sektörünün gelişmeye çok açık olduğunu söyleyen Saygılı ‘Ekonomi geliştikçe işler artıyor. Sektöre yatırım artıyor. Bir emprenye tesisi kurmak için de yaklaşık 100 bin YTL’lik yatırım gerekiyor’ dedi.


Kaynak: Star

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: