Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Beyoğlu Belediye Meclisi, Tarlabaşı'nda 278 binanın yenilenmesine ilişkin avan projeleri tasdik eden Anıtlar Kurulu kararını oy birliği ile onayladı.

Etiketler: |


Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kredi borçları erken ödeyenlere borçlarda indirim uygulayacak.TOKİ'den verilen bilgiye göre, kredi kullananların borçlarını bu yıl 'bir defada' ödemeleri halinde, borçlarında konut büyüklüğüne göre yüzde 15-35 arasında, '4 eşit taksitte' ödemeleri halinde ise yüzde 10-30 arasında indirim yapılacak. Uygulamayla kredi kullanıcılarına borçlarını daha düşük tutarda kapatma imkanı getirilirken, TOKİ de nakit kaynaklarını güçlendirmeyi öngörüyor. TOKİ, toplu konut yapımcılarına (kooperatiflere, kooperatif birliklerine, sosyal yardımlaşma kurumlarına, yapımcılara-satmak üzere konut üreten gerçek ve tüzel kişiler ve belediyelere) mevzuat çerçevesinde, 150 metre kareye kadar olan konutlar için zaman zaman tamamlama kredileri kullandırıyor.

Kredi kullanıcılarının, borçlarını erken kapatmak için daha önce krediye aracılık eden ilgili bankalara başvurmaları gerekiyor. Buna göre kredi borcunun defaten bu yıl içinde ödenmesi halinde, toplam borç tutarında, 61 metre kareye kadar konutlar için yüzde 35, 81 metre kareye kadar olan konutlar için yüzde 30, 101 metre kareye kadar olan konutlar için yüzde 25, 150 metre kareye kadar olan konutlar için yüzde 15 indirim yapılacak. Boçluların 4 taksit halinde borçlarını kapatmak istemeleri halinde ise toplam borç tutarında, 61 metre kareye kadar olun konutlarda yüzde 30, 81 metre kareye kadar olan konutlarda yüzde 25, 101 metre kareye kadar olan konutlarda yüzde 20, 150 metre kareye kadar olan konutlarda yüzde 10 indirime gidilecek.


Kredi geri ödemeleri


Kredi borçları, geri ödeme döneminde, memur maaş artış oranı esas alınarak, 6 ayda bir artırılıyor. 100 metre kareye kadar konutlarda kredi geri ödemeleri memur maaş artış oranına endekslenirken, 100 metre kareden büyük konutlarda bu oran, memur maaş artış oranının yüzde 10 fazlası olarak uygulanıyor. Ayrıca 100 metre kareye kadar olan konutlara 10 yıl, 150 metre kareye kadar olan konutlara 5 yıl vadeli kredi kullandırılıyor. Kredi geri ödemeleri başladıktan sonra kredi kullanan kişiler, isterlerse kalan borcun tamamını bir seferde ödeyerek borçlarını kapatabiliyor. Bu durumda kalan borçtan konut büyüklüğüne göre yüzde 5-20 oranında indirim yapılabiliyor. TOKİ, aldığı karar ile bu indirim oranını bu yıl için yüzde 15-35'e çıkarmış oldu. Kredinin 1 yıl içinde 4 eşit taksitte de ödenmesi halinde borçtan yüzde 0,5-2 arasında yapılan indirim de bu yıl yüzde 10-30'a çıkarılmış oldu.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: