Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Konut stoğunun yarısından fazlası kaçak

Etiketler: |

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün, Türkiye'nin önündeki en önemli 3 problemden biri olduğunu söyledi.


TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Taşınmaz Geliştirme Lisansüstü Eğitim Programı çerçevesinde, 'Türkiye'de Konut Sorunu ve TOKİ'nin Faaliyetleri' konulu bir seminer verdi. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü binasında düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Erdoğan Bayraktar, yüksek lisans öğrencilerinin sorularını cevaplandırdı.

Kentsel dönüşümün bugün dünyadaki en önemli sorunlardan biri olduğuna dikkat çeken Bayraktar, Türkiye'deki 16 milyona yaklaşan konut stoğunun yarısından fazlasının kaçak yapılaşma olduğunu söyledi. Kentsel dönüşümün Türkiye'nin en önemli 3 probleminden biri olduğunu söyleyen Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Bayraktar, bu hükümet döneminde, konut üretiminin hızlandırılması, alt ve orta gelir grubu ile yoksullara konut üretilmesinin sağlanması için TOKİ ve belediyelerin görevlendirildiğini belirterek, "TOKİ 2003 yılı başından itibaren çalışmalara hız verdi.81 il, 420 ilçe ve yaklaşık 1019 şantiyede 312 bin konut rakamına ulaştı.Bu konut rakamı, sosyal konutlarıyla birlikte 100 bin nüfuslu 14 şehir demektir'' diye konuştu.

2011 yılı ortalarına kadar 500 bin konut rakamına ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Bayraktar, ''Önümüzdeki dönem içerisinde alt gelir grubu ve yoksullara yönelik konut üretimini artıracağız. Belediyelerle birlikte kentsel yenilemelere ve gecekondu dönüşümlerine ağırlık vereceğiz. Ayrıca daha fazla altyapılı arsa üretimine ağırlık vererek, özel sektöre imkan tanıma çalışmalarımız devam edecek'' şeklinde konuştu.

Sosyal devlet olmanın gereği çerçevesinde alt ve orta gelir grubu ile yoksul kesime yönelik ürettikleri konutlarda kesinlikle faiz uygulaması yapmadıklarını ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti: ''Alt gelir grubuna yönelik yapmış olduğumuz konut üretimlerinde ÜFE, TÜFE, memur maaş artış kat sayısından hangisi en düşükse onu yansıtıyoruz. Bunu yansıtmak zorundayız yoksa TOKİ ayakta duramaz. Enflasyon olduğu oranda vatandaşın aldığı evin değeri artmaktadır."

TOKİ Başkanı Bayraktar, büyük iller başta olmak üzere gecekondu olgusunun mutlaka Türkiye'den sökülüp atılması gerektiğini ifade etti. Bayraktar, kentsel dönüşüm yaptıkları her yerde konut inşa etmediklerini, arazinin yapısına göre buraların park alanı haline de getirildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Zaman

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: