Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Bankacılığın şoklara dayanma gücü arttı

Etiketler: |

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türk bankacılık sisteminin büyüdüğünü, eskisine nazaran daha güçlü olduğunu, ekonomik büyümeye daha fazla katkı yaptığını ve şoklara dayanma gücünün arttığını kaydetti.

TBB'nin 51. Genel Kurulunda konuşan Özince, uluslararası piyasalardaki gelişmelerin bekleyişleri olumsuz yönde etkilediğini, risk algılamasının yukarıya doğru yön değiştirmesine, belirsizliğin artmasına ve finansal koşulların bozulmasına neden olduğunu kaydetti.

İlgili ülkelerin ve uluslararası kuruluşların önceliğinin piyasalardaki dalgalanmanın şiddetinin azaltılmasına, tahrip etkisinin sınırlandırılmasına, küresel alanda yayılmasının, dolayısıyla krize dönüşmesinin önlenmesine yönelik olduğunu hatırlatan Özince, "Dalgalanmanın nedenlerinin ve benzerlerinin tekrarlanmaması için alınacak önlemlere ilişkin değerlendirmelerin makul bir süre sonra ki bu sürenin pek de kısa olmayacağı gözüküyor, gündeme geleceği aşikardır" dedi.

Özince, dışarıdaki gelişmeler ve içerideki siyasi hareketliliğin Türkiye'de de beklentileri ve öncelikleri değiştirdiğini, istikrarı öngören politikaların uygulanmasını zorlaştırdığını, dolayısıyla performansın iyileştirilebilmesini sınırlandırdığını aktardı.

Konuşmasında tasarruf açığı konusuna değinen Özince, özel sektör yatırımlarındaki yavaşlamanın etkisiyle tasarruf açığının yavaş da olsa küçüldüğünü belirterek, uluslararası sermaye hareketlerinin yavaşladığı bir dönemde yurt içi tasarruf oranının artırılmasına ve tasarruf açığının sınırlandırılmasına özellikle hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

BANKACILIK SİSTEMİ BÜYÜYOR

Bankacılık sektörünün performansının değerlendirilmesinde kullanılan temel göstergelerin bankacılık açısından 2007 yılının, hatta 2008 yılının ilk çeyreğinin olumlu geçiğini gösterdiğini ifade eden Özince, "Bankacılık sistemi büyümektedir, eskisine nazaran daha güçlüdür, ekonomik büyümeye daha fazla katkı yapmaktadır ve şoklara dayanma gücü artmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Özince, son dönemde yaşanan olumlu gelişmelere rağmen uluslararası göstergelere göre Türkiye'de hem bankacılık sisteminin hem de sermaye piyasasının henüz büyümeye muhtaç olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Başka bir açıdan bakıldığında da Türkiye'de finansal sektör yüksek büyüme potansiyeline sahiptir, diyebiliriz. AB ülkelerinde ve gelişmekte olan ülkelerde banka sisteminin aktif büyüklüğü ve kredilerin milli gelire oranı ülkemizdeki büyüklüklerin üzerindedir. Ülkemizde finansal sektörün henüz küçük ölçekte ve sığ olduğu da gerçektir. Bu nedenle finansal sektör ekonomik ve politik gelişmelerden kolayca etkilenebilmektedir."

Kaynak: Hürriyet

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: