Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

TOKİ Başkanı Bayraktar'dan konut müjdesi

Etiketler: |

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ''Önümüzdeki dönem içerisinde alt gelir grubu ve yoksullara yönelik konut üretimini artıracağız. Belediyelerle birlikte kentsel yenilemelere ve gecekondu dönüşümlerine ağırlık vereceğiz'' dedi.


Bayraktar, Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taşınmaz Geliştirme Anabilim Dalı tarafından düzenlenen, ''Türkiye'de Konut Sorunu ve TOKİ'nin Faaliyetleri'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Bayraktar, bu hükümet döneminde, konut üretiminin hızlandırılması, alt ve orta gelir grubu ile yoksullara konut üretilmesinin sağlanması, şehirlerin düzenli hale getirilmesi, gecekonduların kaldırılarak yerlerine sağlıklı yapıların inşa edilmesi için irade oluşturulduğunu söyledi. Bu konuda da TOKİ ve belediyelerin görevlendirildiğini anlatan Bayraktar, TOKİ'nin 2003 yılı başından itibaren çalışmalara hız vererek, 81 il, 420 ilçe ve yaklaşık 1019 şantiyede 312 bin konut rakamına ulaştığını bildirdi. Bayraktar, ''Bu konut rakamı, sosyal konutlarıyla birlikte 100 bin nüfuslu 14 şehir demektir'' dedi.

2011 yılı ortalarına kadar 500 bin konut rakamına ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Bayraktar, ''Önümüzdeki dönem içerisinde alt gelir grubu ve yoksullara yönelik konut üretimini artıracağız. Belediyelerle birlikte kentsel yenilemelere ve gecekondu dönüşümlerine ağırlık vereceğiz. Ayrıca daha fazla altyapılı arsa üretimine ağırlık vererek, özel sektöre imkan tanıma çalışmalarımız devam edecek'' diye konuştu.

Bayraktar, TOKİ'nin diğer kamu kurumlarıyla birlikte hayata geçirdiği projeler hakkında da bilgi verdi.


SORULAR
Bayraktar, konuşmasının ardından konferansa katılanların sorularını yanıtladı.

Sosyal devlet olmanın gereği çerçevesinde alt ve orta gelir grubu ile yoksul kesime yönelik ürettikleri konutlarda kesinlikle faiz uygulaması yapmadıklarını ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:

''Alt gelir grubuna yönelik yapmış olduğumuz konut üretimlerinde ÜFE, TÜFE, memur maaş artış kat sayısından hangisi en düşükse onu yansıtıyoruz. Bunu yansıtmak zorundayız yoksa TOKİ ayakta duramaz. Enflasyon olduğu oranda vatandaşın aldığı evin değeri artmaktadır.

Şu anda Türkiye'de hemen hemen konut satışı yaptığımız yerlerin yüzde 90'ında bugün en az 10 bin ile 70 bin YTL arasında fark alarak, bu konutlar devredilmektedir. O bakımdan vatandaşın bir zararı söz konusu değildir.''

Sadece şehit ailelerine 20 yıl vadeli sabit taksitli ve afet sebebiyle konut ihtiyacı olanlara sabit taksitle konut verdiklerini anımsatan Bayraktar, ''Bunun dışındaki alt ve orta gelir grubuna faiz değil ama ÜFE, TÜFE, memur maaş artış kat sayısından birini yansıtmak zorundayız. Eğer maaş artış katsayısı ile satmışsak memur maaşlarında da aşırı bir artış olursa, biz de bunu aşırı artış olarak fiyatlarımıza 6 ayda bir yansıtacağız'' dedi.

İpoteğe dayalı konut kredi sisteminin Türkiye'de de yaygınlaşmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Bayraktar, ''Mortgage sistemi kaçınılmazdır Türkiye'ye bu gelmek zorunda. Faizler mutlaka düşecek'' şeklinde konuştu.

Bayraktar, bu noktada, taşınmazların geliştirilmesine yönelik eğitim ve gayrimenkul değerleme uzmanlarının öneminin artacağını söyledi.


KENTSEL DÖNÜŞÜM
Kentsel dönüşümün dünyanın en zor işi olduğunu dile getiren Bayraktar, bunun Türkiye'nin ilk 3 probleminden biri olduğunu kaydetti.

Bayraktar, Türkiye'de şehir diye ifade edilebilecek yerleşim birimlerindeki konut stokunun 16 milyona yakın olduğunu belirterek, bunların yarısından fazlasının ya salaş ya kaçak ya iskansız ya da mühendislik kriterlerine uymayan yapılar olduğunu ifade etti ve bunların zaman içinde mutlaka yenilenmesi gerektiğini bildirdi.

TOKİ Başkanı Bayraktar, büyük iller başta olmak üzere gecekondu olgusunun mutlaka Türkiye'den sökülüp atılması gerektiğini ifade ederek, kentsel dönüşüm yaptıkları her yerde konut inşa etmediklerini, arazinin yapısına göre buraların park alanı haline de getirildiğini söyledi.


KAÇAK YAPILAŞMA YAVAŞLADI
Kentsel dönüşümde paydaşlarla anlaşma sırasında paydaşlardan, belediyelerden ve TOKİ'den oluşan bir komisyon kurduklarını ve vatandaşla birebir anlaştıklarını söyledi. Bayraktar, burada ufak tefek haksızlıklar olabileceğini ancak, yoğun kaynak israfına neden olan gecekondu sorununun halledilmesi gerektiğine işaret etti.

Bayraktar, bu dönemde kaçak yapılaşmanın yavaşladığını, bu konuda ciddi adımlar atıldığını söyledi.

TOKİ'nin, sattığı konutlardan kasasına girecek alacak miktarının 7,3 milyar YTL, konut stoku ve satışa hazır hale getirilen ticaret merkezleri ve satışa sunulan arsalardan 4,5 milyar YTL alacağı bulunduğunu vurguladı.

Bayraktar, yoksul kesime ürettikleri konut sayısının yüzde 10'un altında olduğunu, ancak alt ve orta gelir grubuna üretilen konut oranının yüzde 80 seviyesinde bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'nin esas probleminin konut ihtiyacı olan insanların konut alacak parasının bulunmaması olduğunu ifade eden TOKİ Başkanı, ''Esas problem olan, barınma ihtiyacı olan insanımızın konut peşinatı ve taksidi ödeyecek parası yok. Bedava verseniz, 'evime buzdolabı, halı, perde al' diyecek. Adam bulduğu parayla karnını doyuruyor. Bizim ülke olarak sıkıntımız bu'' dedi.

Ülkede işsizlik seviyesinin yüzde 11-12'lerde olduğunu da anımsatan Bayraktar, ''Toplumsal problemlerimiz var. Bu problemi ne bir hükümet tek başına çözebilir ne de bir üniversite çözebilir. Topyekün çok çalışarak bunlar aşılabilir'' diye konuştu.


Kaynak: Star

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: