Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

TOKİ'ye güven yüzde 70'in üzerinde

Etiketler: |


Türkiye'de artık konut almak isteyen vatandaşların yarısından fazlasının aklına, ilk önce Toplu Konut İdaresi (TOKİ) geliyor. Vatandaşların yüzde 70'ten fazlası TOKİ'yi "güvenilir" buluyor..

TOKİ, "dışardan görünen yüzünü daha iyi anlamak ve tanımlayabilmek, kamuoyundaki tanınabilirliğini değerlendirmek, güvenilirliğini ölçmek" amacıyla, bir araştırma şirketine, "Bilinirlik, Güvenilirlik ve Marka İmajı Araştırması" yaptırdı. Araştırma sonuçlarına göre, konut deyince TOKİ'nin akla gelme oranı yüzde 71.7, TOKİ'yi bilme oranı yüzde 94.2 çıktı. Katılımcıların yüzde 74'ü TOKİ'yi "güvenilir" bulurken yüzde 80.6'sı "imkanı olsa bugün ev alacak".

Verilen bilgiye göre, eski DİE Başkanı Mehmet Sıddık Ensari'nin de aralarında bulunduğu 8 uzmandan oluşan araştırma grubu tarafından yürütülen araştırma kapsamında, kır kent dengesi gözetilerek, AB'nin belirlediği kriterlere uygun hazırlanan bir plan çerçevesinde gerçekleştirildi.
Türkiye genelini temsil eden 21 il ve bu illere bağlı ilçelerde 2 bin 685 hane halkı reisi veya eşi ile yüzyüze görüşülerek yapılan araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 80,6'sı "imkanı olsa bugün ev alacak". Vatandaşların konut sahibi olmaya verdiği önemi gösteren bu oran, Güneydoğu Anadolu'da yüzde 85,9'a ulaşıyor.
Araştırma'nın amaçları, "TOKİ'nin dışardan görünen yüzünü daha iyi anlamak ve tanımlayabilmek, kamuoyundaki tanınabilirliğini değerlendirmek, güvenilirliğini ölçmek, müşteri memnuniyetini ve beğeni kriterlerini ölçümlemek, hedef kitleye nasıl ve ne şekilde ulaşması gerektiğini tespit etmek, benzer kurumlara kıyasla zayıf ve güçlü yönlerini belirlemek" olarak tanımlanırken, alınan sonuçlarla TOKİ'nin kurumsal itibar politikası ve hareket planının geliştirilmesi ve sağlıklı bir şekilde uygulanmasına katkıda bulunulması öngörülüyor.

Araştırma verilerine göre, katılımcıların yüzde 30,2'si kirada otururken, bunların yüzde 53,5'i aylık 201-500 YTL arasında kira ödüyor. Türkiye genelinde aynı evde oturma süresi ortalama 12 yıl olarak belirlenirken, katılımcıların yüzde 22,2'si, kiracıların ise yüzde 39,1'i, gelecek 5 yıl içinde oturduğu evden taşınmayı düşünüyor. Evden taşınmak isteyenler, taşınacakları konutun seçiminde ilk öncelikleri "kaliteli ve uygun fiyatlı konut olmasına" ve "ulaşım kolaylığı"na veriyor.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: