Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Bankaların mortgage zararı ilahi adalet

Etiketler: |

Son dönemde ABD'deki resesyon süreci hakkında yorum yapmaktan en az eski FED Başkanı Alan Greenspan kadar hoşlanan spekülatör milyarder yatırımcı Warren Buffet yine konuştu.

ABD'li Buffet bu kez subprime tipi mortgage piyasası yatırımlarından dolayı milyarlarca dolarlık zarara giren bankaların "ilahi adalet" ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Forbes'un internet sitesinde yer alan habere göre Buffet bankaların zaten çoktandır kötüye giden karmaşık ve birbiri içine girmiş olan yatırım araçlarını satmak konusunda inat ettikleri, bu yüzden de göz göre göre kendilerini zarara soktukları yorumunda bulundu. Bankaların içine girdikleri durumu "ironi" olarak tanımlayan Buffet, subprime piyasasına dayalı yatırım araçlarını piyasaya pazarlayan bankaların şimdi çöküş yaşadığına ve piyasalardaki krizden en fazla etkilenen kesim olduğuna dikkat çekti.

'Kendi zehirlerini içiyorlar'"
Bu biraz ilahi adalet gibi, zehirli içeceği üretenler en sonunda kendi ürettikleri şeyi fazlasıyla içmek zorunda kaldılar" diyen Buffet bir yıl öncesine kadar piyasada "aptal para"nın kol gezdiğini, yaşanan krizin de "riskin yeniden fiyatlanması ve aptal paranın buharlaşması" olduğunu ifade etti. Buffet, dolardaki düşüşün ABD ekonomisinin dış ticaret açığını kapatamaması halinde daha da hızlanacağı yönünde uyarıda da bulundu. Dolardaki düşüşün arkasındaki en büyük sebebin dış ticaret açığı olduğunu söyleyen Buffet, yine de ABD ekonomisinin zamanla toparlanabileceğini vurguladı. Buffet'ın ünlü yatırım fonu Berkshire Hathaway de, kredi krizine ilişkin endişeleri azaltmaya yönelik olarak son dönemde FED'in gittiği faiz indirimleri sayesinde düşük maliyetli fonlama imkanı doğduğu yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Buffet ayrıca FED'in faiz indirimleri sayesinde kredi sıkışıklığının şu an için geçerli olmadığını da söyledi.Milyarder yatırımcı Warren Buffet, subprime piyasasına dayalı yatırım araçlarını piyasaya pazarlayan bankaların şimdi çöküş yaşadığına dikkat çekti...

Kaynak: Referans Gazetesi

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: