Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Evde doğalgaz kullanımına dikkat!

Etiketler: |


Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü, doğal gazın emniyet kurallarına uygun kullanıldığında "güvenli bir yakıt" olduğunu belirterek, uyulması gereken temel kurallar konusunda vatandaşı uyarıyorBaşkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş’den edinilen bilgiye göre, doğal gaz, temiz, çağdaş, çevreci ve ekonomik bir yakıt olarak değerini koruyor. Doğal gazın kurallarına göre ve gerekli emniyet tedbirleri alınarak kullanıldığında güvenli bir yakıt olduğunu bildiren yetkililer, bunun için uyulması gereken temel kuralları şöyle sıraladılar:
"-Doğal gaz projelerinizi ve tesisatlarınızı mutlaka şirketimizden sertifika almış firmalara yaptırınız.
-Evsel ısınmada genelde iki tip cihaz kullanılmaktadır. Hermetik tip cihazlar, yanma için gerekli olan havayı dış ortamdan alıp yanmış gazı geri dış ortama veren cihazlardır. Hermetik cihazlar dış atmosfere duvarı olan banyo, wc, mutfak, yatak odaları gibi yerlere de yerleştirilirler. Bacalı cihazlar ise yanma için gerekli olan havayı bulundukları ortamdan alıp yanmış gazları uygun bir baca vasıtasıyla dışarı atan cihazlardır. Bacalı cihazlar 8 metreküpten küçük hacimli yerlere yerleştirilemez. Hacimleri ne olursa olsun bacalı cihazlar balkon, yatak odası, banyo, wc gibi yerlere tesis edilemezler.
-Bu tip cihazlardan bacalı (soba, kombi, şofben v.b.) cihaz kullanacaksanız mutlaka kuruluşumuzdan sertifika almış firmalara bacalarınızı test ettiriniz. Olumlu baca raporunuzu almadan cihaz taktırmayınız.
-Proje onayı ve muayene raporu alınmadan cihazlarınızı işletmeye aldırmayınız."

Bacalarınıza baca şapkası taktırın!
Ankara’da 1988 yılından bugüne kadar bacalı cihazlardaki baca tıkanmaları nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmelerinden yaklaşık olarak 110 kişinin yaşamını kaybettiğini ve bin kadar kişinin zehirlendiğini bildiren yetkililer, şunları kaydettiler:

"Bu nedenle bacalı cihaz kullanırken emniyet kurallarını harfiyen uygulamalıyız. Bacalı cihazlarınıza mutlaka baca sensörü taktırın. Uygun ve çalışır olduğunu kontrol ettiriniz. Bacalı cihazlar için gerekli olan ventilasyonu kesinlikle kapatmayınız. Bacalarınızı yılda en az bir kez kış sezonu öncesi mutlaka temizlettiriniz. Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatmayınız. Bacalarınıza baca şapkası taktırınız."

Konut veya iş yerinde gaz kokusu hissedildiğinde, kibrit, çakmak kullanılmamasını, elektrikli cihazların çalıştırılmamasını, elektrik düğmelerinin açıp kapatılmamasını isteyen yetkililer, "Konutunuzda doğal gaz, baca gazı kokusu, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve bunlara benzer anormal durumlarla karşılaştığınızda doğal gaz cihazlarınızı kapatarak ortamı acilen havalandırınız ve 24 saat hizmet veren 187 numaralı acil arıza telefonunu arayınız" uyarısında bulundular.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: