Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

ABD mortgage için kredi musluklarını açıyor

Etiketler: |

ABD yönetimi, mali olarak zor durumdaki ülkenin en büyük mortgage şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac için kredi musluklarını açıyor. FED, her iki şirketin de iskonto penceresinden borçlanabileceğini ifade etti.

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası (FED) ve Hazine’den, mali olarak zor durumdaki ABD’nin en büyük konut finansman şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac’e destek kararı çıktı.

FED, ek sermayeye ihtiyaçları olursa bu iki şirkete kredi desteğinde bulunabileceğini, bu desteğin iki şirketin mali piyasalardaki sıkıntılı dönemde konut kredisi sağlayabilmesine yardımcı olacağını açıkladı.

Hazine Bakanı Henry Paulson da iki şirketin kredi imkanlarını genişletmek ve gerekli olması durumunda bu şirketlere öz sermaye yatırımı için Kongre’den hızlı yetki kararı beklediklerini söyledi. Hazine, iki şirketin kredi limitini geçici olarak artıracak ve gerekli olursa, daha önce hiç yapmamasına rağmen bu iki şirketten hisse satın alacak.

Paulson, “Fannie Mae ve Freddie Mac, bizim konut sektöründe merkezi rol oynuyor ve mevcut konumlarını korumaya devam etmeliler. Onların güçlerini devam ettirmesi mali sistemimizde istikrarın ve güvenin sürmesi için önemli. Şu anda konut piyasasında düzeltme için çalışmamız nedeniyle bu şirketlerin konut piyasasına desteği özellikle önemli” dedi.

BUSH TALİMAT VERDİ
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Paulson’un planının bu dönemde istikrarın artmasına yardımcı olacağına inanıldığı, ABD Başkanı George Bush’un Paulson’a planın onaylanması için Kongre ile derhal çalışması talimatı verdiği ifade edildi.

Freddie Mae ve Fannie Mac, sermayelerinin yeterli olduğunu ancak hükümetin verdiği destekten memnun olduklarını bildirdi. ABD Hazine Bakanlığından üst düzey bir yetkili, şirketlerin her birinin 2,25 trilyon dolar olan kredi limitlerindeki herhangi bir artışın Hazine Bakanlığının takdirinde olacağını söyledi.

5,3 TRİLYON DOLARLIK KREDİYİ TUTUYORLAR
Fannie Mae ve Freddie Mac, ABD’deki tüm konut kredilerinin neredeyse yarısına denk düşen 5,3 trilyon dolar konut kredisi borcunu elinde tutuyor ya da garanti ediyor.

ABD’de konut piyasasının temel direkleri olarak görülen bu iki şirketten Fannie Mae’nin hisseleri geçen hafta yüzde 45 ve yılbaşından bu yana yüzde 74, Freddie Mac’in hisseleri ise geçen hafta yüzde 47 ve yılbaşından bu yana yüzde 77 değer kaybetti.

Bu iki şirketten birinin batmasının dünyada mali piyasalarda daha fazla sıkıntıya ve ABD ekonomisindeki durgunluğun daha da derinleşmesine yol açmasından endişe ediliyor.

Amerikalıların ev sahibi olma şansını artırmak için hükümet tarafından 1938 yılında kurulan Fannie Mae, 1968 yılında halka açık bir şirket haline getirildi ve iki yıl sonra Freddie Mac göreve başladı.

Kaynak: Ntvmsnbc

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: