Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

1.5 Milyar Euro Cirolu Dev Emlak Acentası Battı

Etiketler: |


Avrupa'nın en büyük emlak şirketlerinden olan İspanyol Martinsa-Fadesa'nın hisselerinde arka arkaya büyük düşüş olunca borsadaki işlemleri durduruldu.

İspanya'da başta inşaat sektörü olmak üzere son dönemlerde yaşanan ekonomik krizin ilk faturasını emlak acenta firması, "Martinsa- Fadesa" öderken, firmanın borsadaki işlemleri durduruldu. İhtiyacı olan 150 milyon Euro'luk krediyi bankalardan alamayan İspanya'nın en büyük emlak firmalarından Martinsa-Fadesa'nın 5 milyar Euro'dan fazla borcunun olduğu belirtilirken, inşaat sektöründeki finansman krizinden etkilenen ilk büyük şirket olduğu bildirildi.

Martinsa-Fadesa'dan yapılan açıklamada, borsadaki ödemelerin durdurulmasının sebebi olarak, "Şirketin devamlılığını garanti etmek" gösterildi.

Martinsa-Fadesa'nın borsadaki hisselerinin geçtiğimiz cuma günü yüzde 34 ve pazartesi günü de yüzde 27 değer kaybetmesi üzerine, "Değerler Piyasası Ulusal Komisyonu" tarafından borsadaki alım satım işlemleri durdurulmuştu.

Şirketin borsadaki değeri 681 milyon Euro olurken, yılın ilk 3 ayında 85 milyon Euro kaybettiği açıklandı. Mevcut durumda 12 bin 500 konutu teslim etmekle yükümlü olan Martinsa'nın ayrıca işçi çıkarmak için sendikalarla da görüşmeler yaptığı bildirildi. Martinsa'nın yaşadığı kriz, bu sabah Madrid Borsası'nı da olumsuz etkiledi. Avrupa'nın en büyük emlakçılarından biri olan Martinsa-Fadesa'nın yüzde 58'i İspanya'da olmak üzere toplam 27.5 milyon metrekarelik bina portföyü bulunuyor.

Sıfır ve ikinci el konut ve ticari binaların satışını gerçekleştiren şirket, 25 yıldır gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteriyor. İspanya, Fransa, Bulgaristan, Fas, Romanya, Polonya, Macaristan, Meksika ve Slovakya'nın da aralarında bulunduğu 15 ülkede hizmet veren Martinsa-Fadesa'nın cirosu 2007'de bir önceki yıla göre yüzde 11 büyüyerek 1 milyar 581 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: