Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Konut kredisi faizi artacak ev fiyatları ise düşmeyecek

Etiketler: |

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, konut kredisinde baz alınan faizin Hazine bonosu faizleri olduğunu kaydederek, "Faizin artma ihtimali daha yüksek" dedi..
Konut kredisinde ilk üç aydaki artışın ardından yüzde 30 oranında gerileme yaşandığını kaydeden Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, yurt dışında swap piyasalarında maliyetlerin arttığına dikkat çekerek, "Konut kredisinde baz aldığımız oran Hazine bonosu faizi olduğu için faizin bundan sonra artma ihtimali daha yüksek" dedi. Garanti Bankası'nın Türkiye'de ilk olarak çıkardığı mortgage çağrı merkezinin tanıtım toplantısında konuşan Erbil eve olan talepte son bir aydır azalma olduğunun gözlendiğini, ancak kısa vadede 'inanılmaz derecede fiyatlar artacak' şeklinde bir öngörüleri bulunmadığını söyledi.

% 1 FAİZ 2008'DE HAYAL
Faiz oranları aylık yüzde 1.5'in üzerine çıktığı zaman konut almak isteyenlerin şevkinin kırıldığını kaydeden Erbil, konut firmalarının kendi finansman olanaklarını yaratma çabalarının aslında bir nevi indirim olduğunu kaydetti. Onaran, "Bu firmalar 100 bin YTL'lik konutu 80 bin YTL yapacağına faiz ile sübvanse ediyor. Fiyat indirimini faizin içine yediriyor" diye konuştu. Genel Müdürü Cemal Onaran ise faizlerin düşük olduğu dönemlerde mortgage kredisi kullanımının arttığını, dolayısıyla bankacı olarak kendilerinden de faizlerin düşmesini istediklerini belirterek, "Ama 2008 için yüzde 1'i görmek hayal'' dedi.

İnşaat firmalarının kendi finansmanlarıyla proje sunmalarına ilişkin bir soruya da Onaran, bu konuda bankacılık sektörünün kaçırdığı çok büyük hacimler olduğunu düşünmediğini söyledi. Onaran, bu tür imkanları sunan şirketlerin çok güçlü bir öz kaynağa sahip olmaları gerektiğine işaret ederek, "Şu an baktığımızda, (10 yıl bu işi finanse ederim) diyen bir şirket çıkmadı. Bu işin sağlıklı yürümesi için bankacıların olması ve uzun vadede bankaların tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum'' dedi. Ev fiyatlarının seyrine ilişkin olarak da Onaran, müşterilerine "Uygun evi bulduysanız ve bunu finanse edebiliyorsanız düşünmeden o evi alın'' tavsiyesinde bulunduklarını aktardı.

Kaynak: Sabah

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: