Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Konutta durgunluğa proje silahıyla meydan okunuyor

Etiketler: |

Global dalganın etkisiyle artan kredi faizleri yüzünden durma noktasına gelen konut satışlarını yeniden canlandırmak için devreye sokulan cazip ödeme planları, etkisini gösterince, yaşam standardını yükselten, fiyatlandırması, konumu ve finansman desteği doğru yapılan projeler, peş peşe uygulamaya koyuldu.

Aralarında Trump’ın da bulunduğu, Koray İnşaat, Dumankaya, Propa, Koytür, Kiptaş, Teknik Yapı, Makro& Yıltaş gibi birçok gayrimenkul kuruluşu, yeni konut projelerinin lansmanını baharla birlikte gerçekleştirdi. Şimdi, Sinpaş GYO, Krea Group, Alfa, Başarır, Doğuş,Gül, Ferko, Delmar Yapı da yeni projelerini mayısta görücüye çıkartmaya hazırlanıyor..

AMERİKA merkezli yaşanan global dalganın etkisiyle konut kredilerinde yaşanan faiz artışına, cazip ödeme planlarını devreye sokarak karşılık veren gayrimenkul kuruluşları, şimdi de yaşam standardını yükselten, fiyatlandırması, konumu ve finansman desteği doğru yapılan projeleri peş peşe devreye sokarak, karşı atağa kalktı. Aralarında dünyanın önemli merkezlerinde lüks yatırımlara imza atan Trump Organization’un da bulunduğu, Koray İnşaat, Dumankaya, Propa, Koytür, Kiptaş, Teknik Yapı, Makro& Yıltaş gibi birçok gayrimenkul kuruluşu, yeni konut projelerinin lansmanını nisan ayında gerçekleştirdi. Sinpaş GYO, Krea Group, Alfa, Başarır, Doğuş,Gül, Ferko, Delmar Yapı da yeni projelerini mayısta görücüye çıkartmaya hazırlanıyor.

Sinpaş GYO, Halkalı’da Bosphorus City ve Sarıgazi’de Aqua City Residences projesini, Krea Group ise İstinye’de 150 dubleks üniteden oluşan Boğaz manzaralı yeni konut projesini devreye sokacak. Ayfa İnşaat, yeni villa projesinin lasmanına hazırlanırken, Başarır İnşaat da Sarıgazi’de 170 konutluk ve 4 bin metrekarelik iş merkezi olan bir kompleks gerçekleştirmeyi planlıyor. Doğuş İnşaat, Kartal’da 600 daireden oluşan konut projesinde son rötuşları yaparken, Gül İnşaat Bahçeşehir’de, Ferko İnşaat’da Kemerburgaz’da Gökmahal projesine başlayacak. Delmar Yapı da, Kurtköy’de rezidans projesini önümüzdeki ay devreye sokmaya hazırlanıyor.

Nisan ayıyla birlikte satışa çıkarılan projeler arasında ise Kiptaş Maltepe Konutları’nın 2’nci etabı, Sinpaş GYO’nun Samandıra’da uygulamaya koyduğu Lagün projesinin 3’ncü etabı, Koytür İnşaat tarafından gerçekleştirilen CornerTown ve Corner Bazaar projesi, Koray İnşaat’ın Bursa’da gerçekleştirdiği Güzelbiryer projesi, Teknik Yapı’nın, Kartal’daki Uprise Elite ve Toki-Emlak Konut ve Makro & Yıltaş ortaklığıyla Çorlu’da gerçekleştirilen Ergene Vadisi Konutları yer alıyor.

Alternatif finansman
Global dalganın etkisiyle konut kredilerinde yaşanan faiz artışı yüzünden durma noktasına gelen konut satışlarını yeniden canlandırmak için bu kez gayrimenkul kuruluşları harekete geçti. Baharla birlikte uygulamaya konulacak yeni projeleri rafa kaldırmak yerine, piyasayı canlandırmak için cazip ödeme planları geliştirme görevi finansal yapısı güçlü inşaat şirketlerine düştü. Daha önce satışlarını cazip hale getirmek isteyen bazı inşaat firmaları bankalarla anlaşma yoluna giderek uygun faiz seçenekleri yaratırken, son dönemde bankaların faiz oranlarını yükseltmesiyle, bankaları devre dışı bırakma yolunu seçti. Kendi finansmanı kendi üstlenerek, cazip ödeme imkanları sağlayan gayrimenkul şirketleri yüzde sıfırdan başlayan faizle taksitlendirmeden TÜFE endeksli ödeme planlarına, yüzde 1’in altında özel faiz oranlarından taksit ötelemeye, ara ödeme ve kademeli olarak artan taksit sistemlerine kadar bir çok seçenek geliştirdi. Bu yolla, talebin projelerine yönelmesini sağladı.

Bundan destek alan gayrimenkul kuruluşları da, geliştirdikleri projeleri rafa kaldırmak yerine, peş peşe lansmanlarını gerçekleştirme yolunu seçti. Yaşam standardını yükselten, konumu ve fiyatlandırması doğru yapılan, cazip ödeme planlarıyla desteklenen projeler yine ön plana çıktı.

Corner’da metrekare fiyatı 1800 YTL
KOYTÜR İnşaat tarafından Taşdelen’de hayata geçirilen Corner projesi, CornerTown, CornerPark ve CornerBazaar olmak üzere toplam 3 projeden oluşuyor. 2009 başında teslim edilmesi planlanan CornerTown ve Corner Bazaar’ın satışına bu ay başlandı. Toplam 213 daire ve 24 alışveriş noktasının yer aldığı projede dairelerin metrekare satış fiyatı 1800-2.250 YTL arasında değişiyor. Sadece 1+1 ve 2+1 dairelerden oluşan, CornerTown’da toplam 94 daire yer alıyor. Daire büyüklükleri brüt 74 ile 232 metrekare arasında olan projede standart 1+1 ve 2+1 dairelerin yanı sıra dubleks daire seçenekleri de sunuluyor. Corner Projesi kapsamında yer alan, CornerBazaar’da ise toplam 24 adet dükkan yer alacak. Corner Bazaar’da yer alan 7 dükkan CornerTown’un, 17 dükkan ise CornerPark projesinin altında planlandı. Taşdelen Beldesi Şile yolu ana arteri üzerinde yer alan Corner, Şile yolu TEM Kavşağına, İKEA ve REAL Meydan’a 10 km, Boğaziçi Köprüsü’ne 19 km uzaklıkta yer alıyor.

En pahalı rezidans

KREA Grup’un, 2008 yılında uygulamaya koyacağı iki projeden biri olma özelliğini taşıyan konut projesi, İstinye’de Erol Kohen’e ait 28 bin metrekarelik arazi üzerine konumlandırılacak. Bu rezidans projesi, 150 dubleks üniteden oluşacak ve 7 bin 500 Euro’luk metrekare fiyatıyla İstanbul’un en pahalı Boğaz manzaralı daireleri arasına girecek. Üç yıl içinde tamamlanması planlanlanan bu dubleks dairelerden oluşan projenin önümüzdeki ay satışa çıkarılması bekleniyor.

Sarıyer Park’ta lansmana özel fiyat
PROPA İnşaat, temelini mayıs ayında atacağı Sarıyer Park projesini, yapılacak lansmanla birlikte indirimli fiyatlarla satışa çıkaracak. Sarıyer Park ayrıca 3-4 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan A Plus Gayrimenkul Fuarı’nda görücüye çıkacak. Projede yer alan 24 dubleks konuttan sadece 12 adedi satılacak. 650 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak olan Sarıyer Park’a özel banka kredisi kullanma imkanı da sağlanacak. Projenin resmi açılışı öncesinde özel davetli grubuna tanıtım yapılacak ve bu tanıtım sırasında özel fiyatlar sunularak, kişiye özel ödeme planları da oluşturulacak. Büyüklükleri 190 metrekare ile 240 metrekare arasında değişen, 12’si bahçe, 12’si çatı olmak üzere toplam 24 dubleks konuttan oluşan Sarıyer Park’ta Boğaz ve deniz manzarasını rahatlıkla seyredebilmek ve aydınlık mekánlar yaratmak için geniş camlar ve yerden tavana kadar camlı kapılar kullanılıyor. Propa İnşaat’ın diğer projesi ÇorluPark AVM’nin temeli de mayıs ayında atılacak. Aynı zamanda cazip fiyatlar ve ödeme koşullarıyla yeni bir satış kampanyası da hayata geçecek. Tüm Trakya halkını buluşturacak bir sosyal merkez olarak konumlanan ÇorluPark AVM’de hipermarket, çeşitli mağazalar, food court, sinema ve eğlence bölümleri, toplantı ve düğün salonları, sağlık ve eğitim birimleri de yer alıyor

Metrekare fiyatları 2750 YTL’den başlıyor
DUMANKAYA İnşaat, önümüzdeki günlerde Kartal’da başlayacağı yeni projesi Dumankaya Vizyon’un lansmanını potansiyel müşterilere yönük olarak gerçekleştirecek. Tago Mimarlık’tan Tatsuya Yamamoto imzasını taşıyan Dumankaya Vizyon, 33 ve 24 katlı iki rezidans bloğu ile 18 katlı bir ofis bloğundan oluşuyor. 20 bin metrekare arazi üzerinde yükselecek olan Dumankaya Vizyon’da 340 rezidans daire yer alacak. Bölgenin en yüksek binalarını oluşturan rezidans bloklarında 1+1 stüdyo ve 2+1 seçeneklerinde daireler olacak. Ayrıca kalabalık aileler için 3+1 dairelerde bulunacak. Blokların en son katları ise yüksek tavanlı loft dairelere ayrılan projede konutların büyüklükleri 37 ile 131 metrekare arasında değişiyor. Yatırım değeri 100 milyon dolar olan Dumankaya Vizyon’da metrekare fiyatları ise 2 bin 750 YTL ile 4 bin 500 YTL arasında değişiyor.

Trump kalitesi İstanbul’a taşınacak
DÜNYANIN önemli merkezlerinde lüks yatırımlara imza atan Trump, Avrupa’ya ilk adımını İstanbul Şişli’de atıyor. Doğan Grubu, Taşyapı, Trump Organization ve Yeşil İnşaat’ın birlikte geliştirdiği Trump Towers kompleksi yaklaşık 23 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak. Biri ofis, diğeri rezidans olarak planlanan iki kule ve büyük bir alışveriş merkezinden oluşacak Trump Towers’ın mimari projesini Brigitte Weber Mimarlık hazırladı. Trump Towers İstanbul-Şişli’nin inşaat projesi, Taşyapı tarafından yürütülüyor. Geçtiğimiz hafta lansmanı gerçekleşen proje, Trump kalitesini İstanbul’a taşıyacak.

Maltepe Konutları’nda 2’nci etap satışta
KİPTAŞ, Eylül 2007’de temelini attığı Maltepe Konutları’nın, 1276 daire ile 2’inci etabını 14 Nisan’da satışa sundu. Maltepe Konutları 2’inci etapta Yeşiltepe ve Seyrantepe bölgelerinde toplam 18 blokta; 95, 105, 125 ve 150 metrekare büyüklüklerinde 2+1 ve 3+1 seçeneklerinde 1276 daireden oluşuyor. 2’inci etap projede Kiptaş, yüzde 0.98 kredi oranı ile 120 ay vade seçeneği sunarken dairelerin fiyatları ise 125 bin YTL’den başlayıp metrekaresine göre 250 bin YTL’ye çıkıyor. Projede, kapalı yüzme havuzu, fitness center, asansörle daireden inilebilen kapalı otopark, kafeterya, süs havuzları, dairelerde akıllı ev altyapısı, ankastre ürünleri ile tam donanımlı mutfak gibi özellikler yer alıyor.

5 yıldızlı otel konforu sunacak
DELMAR Yapı Kurtköy’de yeni bir rezidans projesinin inşasına haziran ayında başlıyor. Bölgede beş yıldızlı otel konforu sunacak projenin müşteri profili A+ olarak belirlendi. Kurtköy’ün en büyük bulvarı olan 50 metre genişliğindeki Osmanlı Bulvarı üzerinde, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 3 dakika mesafede yer alacak projenin inşasına haziran, satışına ise eylül ayında başlanacak. Proje, 60 metrekarelik 1+1 home ofislerden oluşacak. Projede akıllı bina sistemi, açık ve kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, kuaför, kuru temizleme ve vale parkinge kadar pek çok hizmet sunulacak..
Meltem KARA

Kaynak: Hürriyet

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: