Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Çevreci Konuta Düşük Faizli Kredi Dopingi

Etiketler: |


Gayrimenkul kuruluşlarının peş peşe çevre dostu projeleri devreye sokmasının ardından şimdi de bankalar, bu konutlara düşük faizli kredi uygulamasını başlattı.

İş Bankası'nın öncülüğünde başlatılan uygulamada konutlar, 4 farklı kategoride değerlendiriliyor. Değerlendirmenin sonucunda, kriterlere uygun olan konutlara düşük faizli kredi kullanma imkanı sağlanıyor. Bu kredide faiz, yüzde 0.12 oranında düşürülerek, yüzde 1.48'e çekiliyor..

Küresel ısınmanın etkisini artırmasıyla birlikte, gayrimenkul kuruluşlarının peş peşe çevre dostu projeleri devreye sokmasının ardından, şimdi de bankalar bu konutlara düşük faizli kredi uygulamasını başlattı. İş Bankası'nın öncülüğünde başlatılan uygulama, çevre dostu konutlara düşük faizli kredi kullanma imkanı sağlıyor. Bu krediden yararlanacak konutlar, 4 farklı kategoride değerlendiriliyor. Kriterlere uyan konutlar için faiz, yüzde 1.60 yerine yüzde 1.48 oranında uygulanıyor.

Çevre dostu konut projelerini teşvik etmek amacıyla İş Bankası'nın ilk kez başlattığı düşük faizli kredi uygulamasından yararlanabilmek için, projenin belli kriterleri taşıması gerekiyor. 'Çevre Dostu Yeni Nesil Konut Kredisi' olarak adlandırılan bu kredide konutlar, 50 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutuluyor. Farklı puanları içeren kategorilerden, 30 puan ve üzeri sağlandığı takdirde, konut çevre dostu olarak tanımlanıyor ve düşük faizli krediden yararlanma imkanı tanınıyor. Bu konutlar için faiz yüzde 0.12 oranında düşürülerek, yüzde 1.48'e çekiliyor.

ÇEVRECİ KONUTLARA TEŞVİK

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Ömer Çelebi, 'Çevre Dostu Yeni Nesil Konut Kredisi'nde en önemli özelliğin, kredi kullanılacak konutların kaynakların verimli kullanımı, enerji tasarrufu, atıkların minimize edilmesi gibi konularda belirli kriterlere sahip olması gerektiğine dikkat çekti.

Bu yeni kredi ürünüyle bankanın hedefine yönelik bilgi de veren Çelebi, "Küresel ısınma kendini giderek hissettiriyor. Çevre duyarlılığının artmasıyla birlikte tüketicilerin de çevreyle dost konutlara ilgisinin geliştiğini gözlüyoruz. İnşaat firmalarının çevreyle dost konut uygulamalarını teşvik ediyoruz. Türkiye'de ilk defa başlatılan bu uygulama sayesinde, banka olarak kurumsal sosyal sorumluluk ilkesi çerçevesinde çevre dostu teknolojilerin gelişmesine ve yayılmasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz" dedi.

30 PUANI AŞMA ŞARTI

Bankanın çevre dostu konutları belli bir puanlama ile tespit edeceklerini anlatan Çelebi, eksperlerin yapacakları puanlama ile "çevre dostu yeni nesil ev kredisine" uygunluğunun ortaya çıkacağını söyledi. Puanlamanın 4 kategoride yapıldığını söyleyen Çelebi bunları şöyle sıraladı: "Binalar dört temel kategoride değerlendirilecek. İlki su kullanımında verimlilik. İkincisi kullanılan malzeme, ardından enerji tüketimi ve tasarım geliyor. Binalar, bu kategoriler bazında toplam 50 puan üzerinden değerlendirilecek. Eğer bina toplamda 30 puan ve üzerinde bir puan alırsa, çevre dostu ev kredisinin avantajından yararlanabilecek."

FAİZ YÜZDE 0.12 DÜŞÜYOR

Eksperlerin yaptığı değerleme sonucunda 'Çevre dostu' kabul edilen konutlar için İş Bankası'nın uygulayacağı konut kredisi faizi de mevcut faizden yüzde 0.12 oranında düşürülerek, yüzde 1.48 üzerinden kullandırılacak. 120 ay vadeye kadar bu orandan kullandırılacak kredinin yanında, dövize endeksli kredi kullanmak isteyen tüketiciler de bir puanlık indirimden faydalanabilicek.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: