Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

TOKI kiymetli arsasini satisa cikardi

Etiketler: |


TOKİ, Bakırköy-Ataköy sahil şeridindeki, 124 bin 980 metre kare büyüklüğündeki araziyi satışa çıkardığını duyurdu Üzerinde Dünya Göz Hastanesi, Galleria Alışveriş Merkezinin bulunduğu, Ataköy sahil şeridindeki toplam 297 bin 567,50 metrekare yüz ölçümlü arazinin, 139 bin 251 metrekarelik bölümünün satışı için düzenlenecek ihaleyi "adrese teslim ihale yapılıyor" yönündeki yorumlar nedeniyle iptal eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu kez bu arazinin bitişiğindeki araziyi satışa çıkardı.

TOKİ, gazetelere verdiği ilanda, Bakırköy-Ataköy sahil şeridindeki, 124 bin 980 metrekare büyüklüğündeki araziyi satışa çıkardığını duyurdu. Galleria’nın da içinde bulunduğu 139 bin 251 metre karelik arazi için yapılacak ihalede 450 milyon dolar asgari bedel belirlenmişken, 23 Eylül’de satışa çıkarılacak araziye, yarısı yeşil alan olarak ayrılmasına karşın, 650 milyon dolar muhammen bedel belirlenmesi dikkati çekti.

İlan duyurusuna göre, Ataköy Konakları ile Marmara Denizi arasında kalan 124 bin 980 metre kare büyüklüğündeki arsanın 68 bin metre karelik kısmı, sözleşmeye konacak özel madde ile park ve yeşil alan olarak düzenlenecek ve halkın kullanımına açılacak. Uzun bir sahil şeridine sahip arsanın bu bölümüne kapalı inşaat yapılamayacak.

Atatürk Havalimanı’na 3 dakika mesafede, toplam inşaat alanı 249 bin 960 metre kare olarak belirlenen arsayı alan yatırımcılar, otel, apart otel, gazino, marina, yat kulübü, alışveriş tesisleri, lokantalar, kongre tesisleri, akaryakıt satış üniteleri, sağlık kulübü, gösteri spor ve eğlence tesisleri kurabilecek. Ataköy sahil arsası satış ihalesi, TOKİ’nin Bilkent’te bulunan merkezinde 23 Eylül Salı günü saat 15.00’da yapılacak.


Erdoğan Bayraktar: ‘İmar sorunu yok’

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, arazinin ilk kez satışa çıkarıldığını belirtirken, "İstanbul’da bu kadar güzel başka bir arazi yok. Üzerini tamamen temizledik. İmar planı sorunu yok. Yerli ve yabancı yatırımcıların büyük ilgi göstermesini bekliyoruz" dedi. Halkalı’da yapılacak Tema parkı ile ihaleye de gelecek hafta çıkmayı öngördüklerini bildiren TOKİ Başkanı Bayraktar, "TOKİ’nin kaynak sorunun çözmeye çalıştıklarını belirtirken, iptal edilen arazinin satışı ile ilgili olarak DİTAŞ yetkililerinin açıklamaları hakkında konuşmak istemediğini kaydetti. Bayraktar, "Bu ihaleyi tamamlayalım, sonra konuşacağım" dedi.


Bayraktar, daha önce yaptığı açıklamada, Galleria’nın da üzerinde bulunduğu arazideki tesislerin yıllık ortalama 2 milyon 200 bin YTL yıllık kira getirisi bulunduğunu belirtirken, kalan kira süresi olan 30 yıllık olarak düşünüldüğünde TOKİ’nin bu sürede en fazla 66 milyon YTL kira bedeli tahsil edebileceğine işaret etmişti. Oysa ihale muhammen bedel olan 450 milyon YTL’den gerçekleşse dahi, bu tutarın bugünkü güncel faizlerle 30 yıllık getirisinin yaklaşık 60 milyar YTL olduğunu vurgulayan Bayraktar, ihalenin iptalinden, hem kamunun hem de idarenin zarara uğradığını söylemişti.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: