Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

IMF: Mortgage krizinin toplam faturası 945 milyar dolara gidebilir

Etiketler: |

IMF'nin mortgage krizinin faturasıyla ilgili tahmini çok karamsar ve faturanın çok önemli bir bölümünü ABD ödeyecek

RADİKAL - İSTANBUL- Uluslararası Para Fonu (IMF) mortgage krizini etkileri küresel ekonomiyi etkisi altına aldıkça dünya genelinde faturanın 945 milyar dolara ulaşabileceğini açıkladı. Kuruluş bugüne kadar yaptığı en karamsar tahminin bulunduğu 'Küresel Mali İstikrar Raporu'nda ABD'de gayrimenkul fiyatlarının düşüşünün ve konut sektöründeki mortgage kredilerindeki batıkların faturasının 565 milyar dolar olacağını belirtti. Raporda bu rakama diğer mortgage ürünleri ve tüketici kredilerindeki zararların eklenmesiyle zararın 945 milyar dolara ulaşabileceği belirtildi. 'Küresel Mali İstikrar Raporu'nu açıklayan IMF krizin ABD mortgage piyasasının ötesine geçtiğini belirterek 'Gelişmeler diğer ülkelerdeki gayrimenkul piyasalarıyla, diğer kredi piyasalarını da etkisi altına aldı' dedi. Açıklanan raporda 'ABD merkez üssü olmakla birlikte, çeşitli ülkelerde krizin etkileri gözetim ve risk sistemlerinin etkisizliğine bağlı olarak değişti' görüşüne de yer verildi.

AB çok daha iyimserdi
IMF sekiz ay önce ABD'de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizle ilgili toplam fatura çıkaran ilk çokuluslu kuruluş oldu. Kuruluş tahminlerin kusursuz olamayacağını ve bu nedenle rakamların tahmin edilenin üzerine çıkabileceğini belirterek 'Banka dışı mali kuruluşlarla, tahvil sigortalayan şirketlerin zararları rakamı daha da büyütebilir' dedi. AB yetkilileri şubat ortasında yaptıkları açıklamada ABD'deki mortgage zararını 400 milyar dolar olarak tahmin etmişlerdi. IMF ise rakamı 565 milyar dolar olarak tahmin etti.
Sert ifadelerle dolu olan ve Wall Street'i eleştiren raporda ana görevi küresel mali istikrarı sağlamak olan IMF bankaların, tahvil sigortalayan şirketlerin, kamu destekli kurumların ve hedge fonların risk konusunda kolektif yanılgı içinde olduklarını belirtti.

Bugünkü krizin basit bir likidite sorunu olmadığının ortaya çıktığını belirten rapor 'Bugünkü durum önemli bilanço zayıflıkları ve sermaye yetersizliklerinden kaynaklanıyor. Bu da etkilerinin daha derin ve yaygın olacağını gösteriyor' dedi.

11 milyar dolarlık altın satacak
IMF Yönetim Kurulu, kurumun gelir açığını kapatmak için birkaç yıl içinde 3 bin 217 ton altın stokunun 403.3 tonunu yaklaşık 11 milyar dolara satmaya karar verdi. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun, kurumun gelecek dört yılda öngörülen 400 milyon dolar bütçe açığını kapatmak için planlanan yeni gelir ve gider taslağıyla ilgili planı onaylamasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Fon, 4.4 milyar doları muhasebe kayıtlarında ve kalan 6.6 milyar doları yatırım hesabında tutacak. Plana göre, IMF birkaç yıl içinde 300 milyon dolar ek gelir elde edecek ve 2009-2011 mali yıllarında harcamalarını 100 milyon dolar azaltacak. Bunun yanı sıra 380 kişi de işten çıkarılacak. Yönetim kurulunun kararına karşılık altın satışı için ABD Kongresi ve IMF'ye üye 184 ülkenin birçoğunun onayı gerekiyor.

'Banka zararı 400 milyon doları aşabilir'
Fransız sigorta şirketi AXA'nın bir birimi olan AXA Yatırım Batılı büyük bankaların aktif değerlerinde yaptıkları indirimlerin 400 milyar avroyu (629 milyar dolar) aşabileceğini belirtti. Bu tahmin, ABD'li yatırım bankası Lehman Brothers'ın dünya genelindeki bankalar için yaptığı toplam 400 milyar dolar tahminini aşmasına karşılık bir başka Amerikan yatırım bankası olan Goldman Sachs'ın 1.2 trilyon dolarlık zararı tahminin altında kalıyor. AXA Yatırım'ın yatırım stratejisi raporunda, "Şu ana kadar Batılı bankalar 200 milyar avronun üzerinde zarar yazdı. Bilançolardaki ayarlama devam ettikçe, aktiflerdeki toplam indirimlerin tutarı bu miktarın iki katına ulaşabilir" denildi.

Kaynak: Radikal

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: