Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Kodal: 2009 ve sonrasını olumlu görüyoruz

Etiketler: |

Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Kodal: 2009 ve sonrasını olumlu görüyoruz.
Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal, 2008'in biraz durgun, dönem dönem sıkıntılı olabileceğini ancak 2009 ve sonrasını olumlu gördüklerini bildirdi. Perakende Günleri kapsamında verilen "Perakende Güneşi Ödülleri 07" sahipleri dün basınla sohbet toplantısında bir araya gelerek sektörün geleceğini tartıştı. Toplantıda konuşan Kodal, Türkiye'de alışveriş merkezi kalitesi, ölçeği, hedef kitle uyumu gibi konularda sorunlar bulunduğunu ve belli bölgelerde konsantrasyonun çok fazla olduğunu kaydetti. Şu anda ellerinde 4 proje bulunduğunu ve bir projeye de başlamak üzere olduklarını ifade eden Kodal, sektörün yaşadığı sıkıntıların temelinde hesapların kısa vadeli yapılmasının yattığını kaydetti. Kodal, alışveriş merkezinin çok karlı bir yatırım olmadığını, kar marjının düşük olduğunu ve kendi kendini geri ödemesinin 10-15 senede gerçekleştiğini belirterek, "Mağaza karması çok önemli ama maalesef hemen her yerde aynı mağaza karmasını görüyoruz. Bugüne kadar mağazanın alışveriş merkezine girip girmeyeceğine pazarlayan karar veriyordu. Ama eli taşın altında olan yatırımcı. Bundan sonra yavaş yavaş yatırımcının öne çıkacağını düşünüyorum" diye konuştu.

"Türkiye, global krize daha şanslı bir döneminde yakalandı"Kiraya verilecek markaların seçiminde şimdiye kadar kira miktarının ve hızlı kiralama faktörünün öne çıktığını, markaların da rekabet nedeniyle birbirine yakın merkezlerde mağaza açtığını ifade eden Kodal, bunun da pazarı büyütmek yerine böldüğünü söyledi. Kodal, 2008'in dünyada kayıp yıl olarak görüldüğünü ancak Türkiye'nin ilk defa bir global krize daha şanslı bir döneminde yakalandığını belirterek, şunları kaydetti: "Bugün ekonominin bütününe baktığımızda daha güçlüyüz. Yabancıların da ağırlıklı yatırımları var burada. Türkiye gözden çıkarılabilir bir ülke olmaktan uzak... 2008 biraz durgun, dönem dönem sıkıntılı olabilir ama 2009 ve sonrasını olumlu görüyoruz. 2004-2006 döneminde işi bilen de bilmeyen de çok iyi para kazandı. Şimdi bu işi bilenler ve güçlüler ayakta kalacak. Piyasanın kendi içinde eleme yapacağı bir yıl olabilir."

Yılmaz: Perakendeciler iki haneli büyüme rakamları elde ettiKoton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz ise sektörün şu andaki durumu konusunda, alışveriş merkezlerinin hızlı artışı sayesinde perakendecilerin hızlı büyüme olanağı bulması nedeniyle iyimser olduğunu, son senelerde perakendecilerin hep iki haneli büyüme rakamları elde ettiğini dile getirdi. Yılmaz, birbirine çok yakın alışveriş merkezleri açılmasına ilişkin olarak ise endişeleri bulunduğunu ifade ederek, "Bir konsensüs aranması dönemine gelindi. Madem bu kadar çok alışveriş merkezi var. O zaman alışveriş merkezi yatırımcılarının kiraların ciroya dayandırılması prensibini kabul etmesinin zamanı geldi. Önümüzdeki dönem kiralayanla kiracının bu anlamdaki işbirliğini geliştirmesi ile aşılabilir" diye konuştu. 2008 yılında ekonominin iyi gitmemesi durumunda bir eylem planları olup olmadığı konusunda ise Yılmaz, 2001 krizi ile bir karşılaştırma yaparak, o krizin Türkiye'nin iç dinamikleriyle ilgili olduğunu ve toplam satın alma gücünün azaldığını belirtti. Yılmaz, "Şu anda dünyada yaşanan çalkantıya baktığımızda, bunun Türkiye'ye 2001'dekine benzer bir etkisi olması mümkün değil. Bu çalkantı Türkiye'yi bir miktar etkileyebilir ama satın alma gücünde dramatik düşüşler yaratacak bir çalkantı haline dönüşmez" dedi.

Ağralı: Alışveriş merkezleri, cadde mağazacılığına darbe vurduYKM Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Ağralı ise alışveriş merkezlerinin cadde mağazacılığına darbe vurduğunu ifade ederek, toptancıların artık kendi mallarını satmaya başladığını dile getirdi. Ağralı, "Perakendeciler eskisi gibi rahat değil. Artık imalatçının kendi perakendecisi oldu. Perakendecilerin rahatlaması için onların çekilmesi lazım ya da artık bu sistem değişecek. Başarılı perakendeciler çıkmayacak" diye konuştu. Kendilerinin Şişli'de bir mağazaları varken, Cevahir Alışveriş Merkezinde de mağaza açtıklarının hatırlatılması üzerine Ağralı, caddedeki mağazayı kapatalım diyenlerin olduğunu ancak yeni rakip yaratmamak ve müşterinin ayak alışkanlığını kaybetmemek için devam etme kararı aldıklarını ve şu anda iki mağazanın da yola devam ettiğini anlattı. Ağralı, alışveriş merkezlerinin trafiğe de büyük etki yaptığına dikkat çekerek, bu konuda belediyelerde ayrı bir kurul oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Akra: Şehrin dışındaki alışveriş merkezleri fazla tutmuyorProfilo Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Nuri Aka ise Türkiye'de şehrin dışındaki alışveriş merkezlerinin fazla tutmadığına, şehir içindeki merkezlerde de fark yaratmanın zor olduğuna işaret etti. 2008 yılında ekonominin iyi gitmemesi durumunda olacaklara ilişkin olarak Aka, 2001 krizinde kapanan bir alışveriş merkezi ya da zincir bulunmadığına dikkat çekerek, bu sene de sektör içinde diyaloğu ve dengeleri doğru kuranların ayakta kalacağını kaydetti. Soysal Genel Müdürü Suat Soysal da son dönemde alışveriş cirolarının arttığını ancak bu yükselişin, mağaza sayısı artışı ile aynı oranda gerçekleşmediğini belirterek, şu anda 164 olan alışveriş merkezi sayısının 2009 yılı sonuna kadar 274'e ulaşacağını söyledi. Alışveriş merkezlerinin açıldıkları bölgenin hedef kitlesine uygun olmamasının yarattığı sorunlara bir örnek veren Soysal, Konya'da açılan bir merkezin, kadın müşteriyi getirmekte ve genç kızları satış görevlisi olarak çekmekte zorluk çektiği için şu anda faaliyette olmadığını anlattı.Kahve Dünyası Yönetim Kurulu Üyesi Alev Altınkılıç ise daha çok caddelerde mağaza açmayı tercih ettiklerini, alışveriş merkezlerindeki gibi belli standartlara girmeyerek daha özgür davranmayı istediklerini dile getirdi.Altınkılıç, ayrıca mümkün olduğunca uygun fiyatta müşterilere ulaşmak istedikleri için alışveriş merkezlerinin kiralarının kendilerini aştığını söyledi..

Kaynak: Hürriyet

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: