Emlak Broker - Mortgage Broker


Konut Kredisi Mortgage Kredi Faizi Emlak Piyasası Gayrimenkul Sektörü Haberler Makaleler Tavsiyeler Barındıran Kaynak Platform.Artık sitemize www.emlakbroker.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Konut almak icin en uygun donem bu zaman

Etiketler: |


Konut fiyatları şu anda dip seviyede bulunduğu ve konut almak isteyenlerin bu ortamdan faydalanması gerekirtiği belirtiliyor

MÜSİAD İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu toplantısında bir konuşma yapan MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Cevahir, inşaat malzemeleri fiyatlarındaki hızlı artışa dikkat çekerek, kamu müteahhitlerinin zararlarının telafisinin halen sağlanamadığını söyledi. Cevahir, burada yapılması gerekenin, fiyat artışlarının olduğu dönemde müteahhitlerin ihalelerinde kullandıkları malzemelerin faturalarını ibraz ederek aradaki fiyat farkını almaları olduğunu ifade etti. Emlak piyasasındaki durgunluğa da değinen Cevahir, faizlerin düşürülmesinin inşaat sektörüne bir can suyu olacağını söyledi.

MÜSİAD İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı Zeki Kaldırım da mevcut şartlarda Türkiye’de hala ciddi anlamda sağlıklı konut açığı bulunduğunu belirterek, her geçen gün ihtiyacın arttığına işaret etti. Gelecek endişesi ve borçlanma korkusunun had safhada olmasının toplumu tedbirli olmaya sevk ettiğini dile getiren Kaldırım, ekonomik istikrar ve borçlanma oranının düşürülmesinin inşaat sektörüne bir düzenli seyir vereceğini anlattı.

‘Konut fiyatları dip seviyede’

Kredi faiz oranlarının bir an önce düşürülmesi gerektiğini ifade eden Kaldırım, "Bugünkü duruma baktığımızda demir fiyatlarının düşmesinden sonra konut fiyatlarının artmayacağı ihtimali çok yüksektir. Konut almak isteyen vatandaşlarımızın bu ortamdan faydalanması gerekir. Çünkü konut fiyatları şu anda dip seviyededir" diye konuştu. Kaldırım, yükselen demir fiyatlarından dolayı sıkıntı çeken kamu müteahhit firmalarının zararlarının telafisine yönelik çıkarılan kanunun bir an önce hayata geçirilmesini talep ettiklerini söyledi.

‘Müteahhitlere fiyat farkı ödenecek’

Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, müteahhitlere ödenecek fiyat farkına ilişkin hazırlanan fiyat farkı kararnamesi taslağı hakkında bilgi verdi. Taslağın Maliye Bakanlığı’na yollandığını belirten Gül, Ulaştırma Bakanlığı’nın da konu hakkında bilgilendirilmesinin ardından kararnamenin önümüzdeki hafta çıkmasını umduklarını bildirdi.

Kararnamenin 31 Mayıs 2008’den önce ihalesi gerçekleştirilen işleri kapsayacağını ve 1 Ocak 2008’den sonra yapılan ve yapılacak yapım işlerine yönelik ödeneceğini belirten Gül, hangi kalemlerde ödeme yapılacağının tespiti için öncelikle beklenmeyen fiyat artışı tanımı yaptıklarını anlattı.

‘İstanbul’daki binaların yüzde 85’i ruhsatsız’

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan ise yapı sektörünün ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu, yoğun iş gücü yarattığını söyledi.

Bakanlık olarak yapı malzemeleri konusunda ciddi bir çalışma içine girdiklerini anlatan Erbakan, AB’ye uyumlaştırmanın faydasını gördüklerini ifade etti. Türkiye’nin yapı stokundaki sorunlara değinen Erbakan, "Şu an İstanbul’daki binaların yüzde 85’i ruhsatsız. Üzerinde önemle durduğumuz konu bu" dedi.

‘Herkes doğuştan müteahhit’

Türkiye’nin deprem kuşağında bir ülke olduğunu hatırlatan Erbakan, insanları depremlerin değil, kendi yaptıkları binaların öldürdüğünü anlattı. Bundan sonra nasıl sağlam yapı yapabilecekleri konusunda çalışmaları gerektiğini dile getiren Erbakan, yapı denetimiyle binalarda bir miktar iyileşme olduğuna dikkat çekti. Sigortacılığı bu işin içine sokmaya çalıştıklarını ifade eden Erbakan, "Ancak başarılı olamadık. Neden dedik? ’Binalara güvenmiyoruz, müteahhit kim?’ dediler" şeklinde konuştu. "Doğuştan herkesin müteahhit olduğunu" dile getiren Erbakan, "Biz kamu müteahhitlerini tanıyoruz. Müteahhitlerin yüzde 95’i ise özel müteahhit. Onları tanımıyoruz. Sertifikasyon olayının mutlaka gelmesi lazım. ’Abi ne olsa yaparım’ durumuna nokta koymanın zamanı geldi. Bütün müteahhitlere iş var Türkiye’de" diye konuştu.

Benzer YazılarWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum: